Najlepsza szczotka dla kota – Ranking maj 2024

Poszukujesz dobrej szczotki dla kota, która efektywnie wyczesze wypadające futro zwierzaka? Zastanawiasz się, jaką wybrać – pudlówkę, trymer czy szczotkę parową? Z włosiem plastikowym, metalowym czy gumowym? Sprawdź, porównaj i wybierz najlepszą szczotkę dla kota z rankingu na maj 2024 roku! Razem z ekspertem z Kotomania.pl zestawiamy TOP 6 polecanych szczotek, które dedykowane są do pielęgnacji sierści u kotów. Poza tym w poradniku zakupowym objaśniamy, na co zwrócić uwagę, tak aby kupić dobrą szczotkę do pielęgnacji, która nie podrażni skóry kota, a przy tym jest tania. Sprawdźmy!

Najlepsze szczotki dla kotów w Rankingu na maj 2024

MiejsceProduktNazwaOcena ekspertaLink
1 miejsceSzczotka dla kota FURMINATOR10/10
2 miejsceSzczotka dla kota KOOA9,8/10
3 miejsceSzczotka dla kota YOKA9,8/10
4 miejsceSzczotka dla kota NUXIE9,7/10
5 miejsceSzczotka dla kota ZOLUX Anah 182399,6/10
6 miejsceSzczotka dla kota REVERSE9,5/10
Na stronie znajdują się linki afiliacyjne, dzięki którym serwis może zarabiać. Jaki jest tego efekt? Dzięki temu możemy regularnie publikować nowe poradniki o kotach, prezentować rankingi najlepszych produktów czy wykonywać testy wybranego asortymentu. Wszystko po to, aby dostarczać użytecznej i przydatnej treści dla każdego czytelnika!

Polecane szczotki do wyczesywania kota przez Kotomania.pl

Szczotka dla kota FURMINATOR

Najlepszą szczotką dla kota jest bez wątpienia FURminator, tym samym zajmuje pierwsze miejsce w naszym rankingu na maj 2024 roku. Szczotka dedykowana jest szczególnie dla kotów krótkowłosych, jednak producent przygotował również wersję dla ras długowłosych. Posiada zakrzywione ostrze, które dopasowuje się do sierści, jak i ciała zwierzaka. Co więcej, dzięki zastosowaniu technologii SkinGuard, szczotka płynnie przesuwa się po sierści, a przy tym zapobiega przed uszkodzeniem skóry. Warto dodać, że FURminator wyposażony został w wyprofilowaną rączkę, która zapewnia wygodną obsługę w trakcie wyczesywania martwego włosia. Warto wspomnieć, że dzięki przemyślanej konstrukcji prezentowana szczotka dla kotów efektywnie wyczesuje martwy podszerstek, przy tym pozostawiając okrywę włosów w doskonałym staniem – nie przecina, ani nie wyrywa sierści, która jest w dobrej kondycji. Poza tym FURminator ogranicza linienie nawet o 99%!

Szczotka dla kota KOOA

W naszym porównaniu nie mogło zabraknąć dwustronnej szczotki (grzebienia) Kooa. Warto dodać, że jest to trymer hakowy, który wyposażony został delikatnie zaokrąglone zęby. Dzięki swojej konstrukcji w prosty i bezpieczny sposób wyczesuje sierść kota, pozostawiając sierść wygładzoną i błyszczącą. Świetnie sprawdzi się do usuwania martwych włosów na ciele mruczka. Co więcej, jest to szczotka dla mruczków, która posiada konstrukcję, która to nie wyrywa włosów, ale efektywnie wyczesuje kołtuny. Na dodatek nie uszkadza włosa okrywowego. Dedykowana jest szczególnie dla kotów długowłosych.

Szczotka dla kota YOKA

Szczotka dla kota Yoka to następne polecane akcesorium do wyczesywania martwych włosów u kotów. Szczotka wyróżnia się solidnym wykonaniem. Posiada stalowe ostrze rozmieszczone w dwóch rzędach, co umożliwia efektywne usuwanie martwego włosia z ciała zwierzaka. Doskonale sprawdzi się dla kotów długowłosych, jak i krótkowłosych. Na dodatek posiada ergonomiczny uchwyt, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo w trakcie pielęgnacji pupila. Poza tym szczotka dla kota Yoka dedykowana jest również do rozczesywania kołtunów.

Szczotka dla kota NUXIE

Wśród polecanych szczotek dla kotów znalazła się ta marki Nuxie. Jej największym atutem jest świetny stosunek ceny do jakości. Posiada włosie w postaci stalowych drucików, które to dokładnie wyczesują martwą sierść u kota. Na dodatek szczotka posiada wyprofilowaną rączkę, dzięki czemu czesanie jest wygodne dla samego opiekuna. Warto wspomnieć, że zaletą szczotki dla kota Nuxie jest mechanizm samoczyszczący – wystarczy nacisnąć przycisk, aby oczyścić szczotkę z zebranego włosia. Poza tym jest bezpieczna dla mruczka – efektywnie wyczesuje, a przy tym nie podrażnia skóry.

Szczotka dla kota ZOLUX Anah 18239

Następne miejsce w rankingu najlepszych szczotek do wyczesywania sierści kota zajmuje Zolux Anah 18239. Jest to nic innego jak pudlówka przystosowana do wyczesywania martwej sierści u kotów, ale nie tylko! Świetnie sprawdzi się do rozczesywania skołtunionych włosów. Posiada wyprofilowaną rękojeść, która to zapewnia sprawną obsługę. Warto wspomnieć, że na powierzchni szczotki znajduje się metalowe (druciane) włosie, które dokładnie rozczesuje każdy włos, a przy tym nie uszkadza włosa okrywowego. Na dodatek szczotka dla kota Zolux Anah 18239 dokładnie rozczesuje sierść, pozostawiając ją gładką i pozbawioną martwego podszerstka.

Szczotka dla kota REVERSE

Kolejne miejsce w rankingu szczotek dla kotów zajmuje ta marki Reverse. Jest to nic innego jak solidny, metalowy grzebień, który posiada 2 rozstawy ząbków. Dzięki temu możesz dostosować używanie tej szczotki do konkretnego miejsca na ciele kota, które akurat wyczesujesz. Dodajmy, że świetnie sprawdzi się do usuwania martwych włosów, jak również rozczesywania okrywy włosowej. Wyróżnia się trwałym wykonaniem. Na dodatek jest wygodny w użyciu. Co więcej, ma niską cenę.

Jaką szczotkę dla kota kupić?

Dobra szczotka dla kota powinna zbierać martwą sierść, nieinwazyjnie rozczesywać kołtuny, a przy tym nie podrażniać skóry zwierzaka. Nie wiesz jaką szczotkę dla kota kupić? W poniższym poradniku krok po kroku wyjaśniamy, jak wybrać to najlepsze akcesorium do wyczesywania sierści mruczka. Objaśniamy, jaka będzie lepsza – pudlówka, grzebień czy furminator? Z włosiem wykonanym z tworzywa sztucznego czy ze stali nierdzewnej? Przeczytaj poniżej, jak wybrać najlepszą szczotkę dla kota!

Szczotka pudlówka, grzebień czy zgrzebło – jaką wybrać do sierści kota?

Na rynku spotkasz się z przeróżnymi szczotkami do kociej sierści. Do najczęściej wybieranych przez kociarzy można zaliczyć:

 • pudlówkę,
 • FURminator,
 • zgrzebło,
 • trymer,
 • szczotkę parową,
 • grzebień,
 • gumową rękawicę.

Warto wspomnieć, że inna szczotka polecana jest do pielęgnacji sierści u kota długowłosego, a inna dla kotów o krótkiej sierści. Poniżej dla ułatwienia Twojego wyboru zestawiamy każdy rodzaj szczotki do usuwania martwych włosów u kota, dodając przy tym krótki opis.

Rodzaj szczotki dla kotaOpisDla jakich kotów?
pudlówkajest to klasyczna szczotka do wyczesywania sierści kotów; najczęściej posiada druciane ząbki; doskonale sprawdzi się do rozczesywania długiej sierści; bardzo dobrze zbiera włos, tym samym sprawdzi się do wyczesywania martwej sierści; dedykowana również do eliminowania skołtunionej sierści; zapobiega tworzenie się kul włosowychkrótkowłose, długowłose
FURminatorposiada stalowe ostrze z ząbkami; służy do rozczesywania sierści, jak również wyczesywania podszerstka u kotów; dzięki swojej konstrukcji nie uszkadza podstawowej okrywy włosowej; posiada wyprofilowane ostrze, które dopasowuje się do ciała zwierzaka, tym samym zapobiega przed dyskomfortem; FURminator sprawdzi się dla kotów z krótką sierściąkrótkowłose
zgrzebło dla kotajest to nieinwazyjna szczotka do wyczesywania martwego futerka u kociego pupila; zgrzebło wykonane jest najczęściej z tworzywa sztucznego; jest to szczotka dla kotów krótkowłosych, jak również długowłosychkrótkowłose, rasy długowłose
trymerma ząbkowe ostrza (nożyk trymerski); stosowany jest do trymowania sierści; zabieg polega na usuwaniu sierści kota, która jest martwa; celem trymowania jest poprawa kondycji sierści oraz zapobieganie wzrostu podszerstkadługowłose
grzebień dla kotasprawdzi się do codziennej pielęgnacji w przypadku kotów długowłosych; najczęściej posiada metalowe ząbki, dzięki którym nie tylko rozczeszesz włos, ale również usuniesz martwą sierść w trakcie linienia; warto wspomnieć, że sprawdzi się tylko jako grzebień dla kota długowłosegodługowłose
szczotka z naturalnym włosiemszczotka posiada włosie naturalne, dzięki czemu nie podrażnia skóry zwierzaka; sprawdzi się do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych; idealnie nada się jako szczotka do sierści krótkowłosejkrótkowłose
szczotka parowapolecana do szczotkowania sierści krótkiej, jak i długiej; kształtem przypomina zgrzebło; dzięki gumowej strukturze umożliwia efektywne wyczesanie kota; bardzo dobrze zbiera martwą sierść; dobrze leży w dłonikrótkowłose, długowłose
gumowa szczotka (rękawica)jest to rękawiczka, która od wewnętrznej strony posiada nieduże wypustki wykonane najczęściej z gumy; umożliwia dokładne wyczesywanie martwego futra kota; dzięki swojej konstrukcji, świetnie sprawdzi się do masażu ciała pupilakrótkowłose, długowłose

Włosie naturalne, plastikowe czy ze stali nierdzewnej – jaką szczotkę kupić?

Wybierając szczotkę dla kota, zwróć uwagę na włosie. Miej na uwadze, że jest to część w każdej szczotce, która odpowiada za efekt wyczesywania. Obecnie do wyboru masz szczotki, które wyposażone zostały we włosie:

 • metalowe,
 • plastikowe,
 • gumowe,
 • naturalne.

Warto wspomnieć, że im trwalsza struktura włosia w szczotce i grzebieniu dla kota, tym szybciej wyczeszesz swojego mruczka. Jednak miej na uwadze, że wraz z twardością rośnie ryzyko dyskomfortu oraz podrażnienia skóry zwierzaka w trakcie pielęgnacji. Modele z włosiem lub ostrzem stalowym to szczotki dla kotów długowłosych – przy założeniu, że takie osobniki nie mają skołtunionej sierści. 

Z kolei szczotki, grzebienie i zgrzebła z plastikowym włosiem sprawdzą się dla kotów krótko, jak i długowłosych. Najmniej inwazyjne okazują się szczotki z włosiem gumowym lub naturalnym. Nie podrażniają one skóry zwierzaka, a przy tym zapewniają przyjemny masaż w trakcie wyczesywania każdego kota – tego krótkowłosego, jak i długowłosego. Ich minusem jest niska efektywność. 

Zwróć uwagę na materiał wykonania rączki szczotki dla kota!

Przed wyborem szczotki zwróć uwagę na materiał wykonania rączki, jak również jej wyprofilowanie. Do najlepszych można zaliczyć te wykonane z drewna lub tworzywa, które pokryte zostało gumowym materiałem. Warto wspomnieć, że guma zapobiega ślizganie się rękojeści, dzięki czemu szczotka bardzo dobrze leży w dłoni, co zapewnia stabilne i bezpieczne wyczesywanie sierści Twojego pupila.

Ile kosztuje dobra szczotka do czesania kota?

Kwota, którą należy przeznaczyć na zakup najlepszej szczotki dla kota, zależna jest od kilku czynników, m.in. od rodzaju szczotki, marki, wielkości, materiału wykonania. Cena za najtańsze szczotki dla kotów zaczyna się już od 6 zł. Z kolei cena za te najdroższe, profesjonalne szczotki do pielęgnacji sierści u kota wynosi 450 zł lub nawet więcej.

Z jakiej firmy wybrać szczotkę dla zwierzaka?

Podczas zakupu odpowiedniej szczotki dla kota spotkasz się z produktami od przeróżnych producentów. Jednak z jakiej marki wybrać najlepszą szczotkę dla kota, która skutecznie usunie sierść, nie podrażni skóry mruczka, a przy tym będzie miała akceptowalną cenę? Do najlepszych szczotek dla kotów można zaliczyć te marki:

 • FURminator,
 • Show Tech,
 • Zolux,
 • Verk Group,
 • Over Zoo.

Podsumowanie

FAQ — Najczęściej zadawane pytania

Czym czesać kota krótkowłosego, a czym długowłosego?

Dla kotów krótkowłosych, np. kota dachowca, idealnie sprawdzi się plastikowe zgrzebło, szczotka z naturalnym włosiem, rękawica z gumowymi wypustkami, jak również FURminator. Z kolei dla kotów z długą sierścią poleca się zakup pudlówki, grzebienia, jak również plastikowego zgrzebła.

Czym wyczesać podszerstek u kota?

Do wyczesywania podszerstka u kotów doskonale sprawdzi się FURminator – zwłaszcza u kotów krótkowłosych. Oprócz tego do usuwania martwego włosia u kota można użyć pudlówki, zgrzebła, jak również grzebienia. 

Ile razy w tygodniu wyczesywać kota?

Częstotliwość wyczesywania sierści u kota zależy od długości futra, jak również częstotliwości wypadania sierści zwierzaka. Przyjmuje się, że w przypadku kotów krótkowłosych wystarczające będzie wyczesywanie 2 razy w tygodniu lub raz na tydzień. Z kolei w przypadku kotów długowłosych warto wyczesywać czworonoga przynajmniej 2 razy w tygodniu. Miej na uwadze, że regularne wyczesywanie sierści zapobiega zakłaczaniu się układu pokarmowego u kotów!

Od 14 lat związana z tematyką felinologiczną. Pasjonatka i miłośniczka kotów. Na co dzień zajmuje się analizą produktów, m.in. tych skierowanych dla kotów, pod kątem ich użyteczności oraz innowacyjności. Na serwisie Kotomania.pl dostarcza pomocnych treści dla czytelnika, tworzy rankingi produktów, jak również przekazuje swoją wiedzę z zakresu felinologii. Poza tym jest pasjonatką wędrówek górskich, fotografii oraz kynologii. Od 18 roku życia trenuje bieganie długodystansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *