Czy kot może jeść tylko suchą karmę?

Jesteś właścicielem mruczka i zastanawiasz się, czy kot może jeść wyłącznie suchą karmę? Rozmyślasz, dlaczego koty nie powinny jeść tego rodzaju pożywienia? Przeczytaj poniższy poradnik, w którym wyjaśniamy, czy kot może jeść tylko suchą karmę! Prezentujemy plusy i minusy tego typu żywienia i krótko podpowiadamy, w jaki sposób żywić kota, tak aby zapewnić zdrowie, piękny wygląd oraz długie życie! Sprawdźmy!

Czy kot może jeść tylko suchą karmę?

Sucha karma dla kota to pożywienie, które nie jest polecane przez większość doświadczonych hodowców, opiekunów i dietetyków kotów. W porównaniu do karmy mokrej dla kota, suchy pokarm ma prawie 10-krotnie mniejszą zawartość wody. Mianowicie, poziom wilgotności w przypadku karmy mokrej wynosi 75-85%, tymczasem w przypadku suchego pokarmu jest to zaledwie 5-12%. Co za tym idzie? Po zjedzeniu suchego pożywienia kot spożywa duże ilości wody w celu zaspokajania pragnienia.

W wyniku tego następuje dostarczenie sporej dawki płynów do organizmu, które to musi przefiltrować układ wydalniczy. Tym samym następuje duże obciążenie pracy nerek. W związku z tym kot nie powinien jeść tylko suchej karmy, ponieważ prowadzi to do nieodwracalnych problemów z układem moczowym u pupila!

Dlaczego kot nie powinien jeść wyłącznie suchej karmy?

Podawanie kotu wyłącznie zbilansowanej karmy suchej prowadzi do wielu nieodwracalnych chorób układu wydalniczego, m.in. do niewydolności nerek, notorycznego odwodnienia organizmu, jak również zaburzenia parametrów biochemicznych krwi i moczu. Oczywiście spożywanie suchych granulek przez kota nie wywoła od razu różnego rodzaju powikłań. Jest to proces długotrwały. Innymi słowy, pierwsze problemy z układem moczowym u mruczka pojawiają się po kilku- lub kilkunastu latach ciągłego karmienia kota tym pożywieniem.

Dodajmy, że sporadyczne podawanie pełnoporcjowej suchej karmy dla kotów lub stosowanie tzw. diety mieszanej nie wywoła od razu problemów zdrowotnych. Jednakże warto mieć na uwadze, że serwowanie kotu ciągle suchego jedzenia może prowadzić do przedwczesnej śmierci zwierzaka.

kot spożywający suchą karmę

Co zrobić, gdy kot chce jeść tylko suchą karmę?

Większość kotów nie ma problemów ze spożywaniem mokrego jedzenia z puszki lub diety BARF. Z natury koty są gatunkiem zwierząt, które znaczną ilość płynów zaspokajają przez pokarm – np. spożywając surowe mięso. Jednak występują takie osobniki – dorosłe koty, jak i kocięta – które jedzą wyłącznie suchą karmę. Co w takiej sytuacji zrobić? Jeśli Twój kot preferuje tylko spożywanie twardych granulek w postaci suchej karmy, wtedy zadbaj o ciągły dostęp do wody. Osobniki, które jedzą tylko suchy pokarm, powinny kilkanaście razy na dobę pić wodę z miseczki lub fontanny dla kotów.

Innym sposobem jest próba podawania namoczonej karmy. W tym celu należy przynajmniej 30 minut przed podaniem karmy pupilowi, namoczyć pożywienie wodą. Należy zalać suchą karmę taką ilością wody, aby każda z granulek nasiąknęła wodą, przy tym zachowując swój smak i konsystencję. Taki pokarm mokry zachęca kota do spożywania większej ilości płynów bez konieczności bezpośredniego picia wody z miseczki.

Jak prawidłowo karmić kota?

Koty z natury, żywią się wyłącznie surowym posiłkiem, tym samym najlepsza dieta kota, to ta oparta o surowe mięso tzw. dieta BARF lub inaczej posiłek RAW. Jednak większość właścicieli preferuje zakup gotowych produktów dostępnych w sklepach zoologicznych – wszystko z powodu brak czasu lub braku chęci szkolenia się w zakresie żywienia dietą RAW.

W związku z tym najlepszym sposobem karmienia mruczka jest podawanie mokrej karmy dla kota. Innym polecanym sposobem jest zastosowanie tzw. diety mieszanej. W tym przypadku podaje się zarówno suchy, jak i mokry pokarm pupilowi. Dzięki temu kot znacznie lepiej uzupełnia zapotrzebowanie na wodę wraz z pożywieniem – cyklicznie. Warto dodać, że stosując takie żywienie, jednocześnie zmniejszasz ryzyko przewlekłej niewydolności nerek!

Podsumowanie

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Czy kot może mieć stały dostęp do suchej karmy?

Kot może mieć stały dostęp do suchej karmy pod warunkiem, że zwierzak ma również ciągły dostęp do świeżej wody. Miej jednak na uwadze, że sucha karma dla kotów powoduje duże pragnienie po jej spożyciu. Tym samym mruczek spożywa za jednym razem dużą ilość wody. To z kolei prowadzi do obciążenia pracy układu wydalniczego, a w dłuższej perspektywie czasu do nieodwracalnej niewydolności nerek.

Czy kot musi jeść mokrą karmę?

Mokra karma dla kota jest znacznie lepszą alternatywą w porównaniu do karmy suchej. Kot nie musi jeść wyłącznie karmy mokrej, jednak większość hodowców, właścicieli i dietetyków poleca tego rodzaju pożywienie. Jednakże najlepszą dietą dla kota okazuje się ta oparta o spożywanie surowego mięsa, czyli tzw. BARF. Pamiętaj, że mokrą karmę, jak i surowe mięso należy przechowywać najlepiej w lodówce!

Czy karmiąc kota suchą karmą, odkłada się kamień nazębny?

Sucha karma jest twarda, tym samym wspiera efektywne ścieranie i usuwanie płytki bakteryjnej. Co więcej, karma sucha, przez swoją konsystencję, wspiera usuwanie kamienia nazębnego u kota. Jednak jako opiekun mruczka powinieneś regularnie kontrolować jamę ustną swojego pupila. Dodatkowo w celu usuwania osadu nazębnego możesz od czasu do czasu podawać surowe pożywienie, np. nieduże udko z kurczaka.

Od 14 lat związana z tematyką felinologiczną. Pasjonatka i miłośniczka kotów. Na co dzień zajmuje się analizą produktów, m.in. tych skierowanych dla kotów, pod kątem ich użyteczności oraz innowacyjności. Na serwisie Kotomania.pl dostarcza pomocnych treści dla czytelnika, tworzy rankingi produktów, jak również przekazuje swoją wiedzę z zakresu felinologii. Poza tym jest pasjonatką wędrówek górskich, fotografii oraz kynologii. Od 18 roku życia trenuje bieganie długodystansowe.

2 komentarzy do “Czy kot może jeść tylko suchą karmę?

 1. Chciałabym przedstawić swoją kotkę na mokrą karmę, ale za każdym razem kręci nosem… Próbowałam karm z rankingów i absolutnie nic, spojrzy i pójdzie. Polecasz coś dla takiego niejadka? O nawodnienie się nie martwię, ponieważ pije wodę, ale chciałabym żeby jadła mokrą

  1. Hej!

   Osobiście przychodzą mi na myśl 3 sposoby:

   1. 1. Do karmy, którą je dotychczas Twoja kotka dodaj niewielką ilość tej mokrej, ale naprawdę niedużo, tak aby zwierzak nie spostrzegł się, że w miseczce jest inne pożywienie. Jeśli zje posiłek, to z każdym kolejnym zwiększaj ilość mokrej karmy, ale bardzo powoli.
   2. 2. Spróbuj ugotować niedużą ilość mięsa – może być to indyk, wołowina lub pierś z kurczaka. Pokrój na nieduże kawałki i podobnie jak powyżej dodaj niedużą ilość do suchej karmy. Jeśli kotka będzie chętna na jedzenie pożywienia gotowanego, to duże prawdopodobieństwo, że przejdzie na mokrą karmę.
   3. 3. Dobrym patentem na dosmaczanie pożywienia jest olej Omega-3 dla kotów, może być to olej z łososia. Wiele kotów bardzo przepada za olejami rybnymi, jednak są również takie, dla których zapach jest za bardzo intensywny.

   Dodam również, że są koty, które nie tkną się innego pożywienia niż sucha karma – zwłaszcza gdy jedzą tego typu pożywienie przez długi czas (najczęściej od małego kocięcia), miej to na uwadze.

   Trzymam kciuki, aby się udało!
   Karolina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *