Sucha czy mokra karma dla kota – jaka jest najlepsza?

Zastanawiasz się jaką karmę wybrać dla swojego kota – tą suchą czy mokrą? Dumasz, która jest zdrowsza dla kociego organizmu i ma lepszy skład? Sprawdź poniższy artykuł, w którym wyjaśniamy jaką karmą żywić kota – mokrą czy suchą?! Prezentujemy, która z nich ma lepszy skład. Podpowiadamy, jaka jest zdrowsza i przyczynia się do poprawnego funkcjonowania organizmu kota. Sprawdźmy!

Jaka jest zdrowsza – sucha czy mokra karma dla kota?

Aby określić, w jaki sposób karma sucha i mokra wpływają na zdrowie mruczka, należy wziąć pod uwagę poziom ich wilgotności. W przypadku mokrej karmy dla kota zawartość wody wynosi od 75 do 85%. Tymczasem poziom wilgotności w suchej karmie dla kotów oscyluje w granicach od 5 do 12%. Tym samym podając kotu karmę suchą, trzeba mieć na uwadze, że mruczek nie dostarcza wraz z pożywieniem wystarczającej ilości wody. Co za tym idzie? 

Po spożyciu suchego pokarmu przez mruczka następuje duże zapotrzebowanie na płyny, w wyniku czego zwierzak pije bardzo dużą ilość wody za jednym razem. Wszystko po to, aby zaspokoić pragnienie. Takie działanie powoduje obciążenie układu moczowego u pupila, gdzie w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić do niewydolności nerek. Podsumowując, znacznie zdrowszym pokarmem jest dobra mokra karma dla kota. Tego typu pożywienie dostarcza cyklicznie, wraz z pokarmem płynów, dzięki czemu nie następuje picie większej ilości wody.

Jakie są cechy mokrej i suchej karmy?

Sucha, jak i mokra karma dla kota mają zbliżony skład, jednak wiele różnych cech. Poniżej porównujemy oba rodzaje karm dla kotów.

RodzajMokraSucha
Postaćpasztet, pokrojone kawałkigranulki
Poziom wilgotności75-85%5-12%
Intensywność zapachuWysokaNiska
Pokarm zbilansowanyTak, występują też produkty niezbilansowaneTak
Przydatność do spożyciado 2 dni1-3 miesięcy
Kalorycznośćod 700 do 2000 kcal/kgod 3000 do 4500 kcal/kg
Średnia cena za 1 kg40 zł25 zł

Jaka z nich ma lepszy skład?

Karma mokra dla kotów przyjmuje postać pasztetu lub równo pokrojonych kawałków. Jej największą zaletą jest możliwość oceny zawartości pożywienia. W składzie karmy znajduje się m.in. mięso mięśniowe, podroby, warzywa, owoce, jak również suplementy. Z kolei w przypadku karmy suchej skład jest zbliżony, jednakże postać tego pożywienia dla kotów to równe krokiety. Warto podkreślić, że karmiąc kota suchą karmą, ciężko jest ocenić namacalnie, co znajduje się w jej składzie. Tym samym można stwierdzić, że nieco lepszy skład ma mokra karma dla kota.

Mokra czy sucha karma dla kota jest tańsza?

Sucha i mokra karma dla kota różnią się od siebie ceną w przeliczeniu na 1 kg. W przypadku suchej karmy dla kotów cena wynosi średnio 25 zł za 1 kg. Tymczasem mokra karma to pokarm dla kotów, którego kwota oscyluje w granicach 40 zł/kg. Warto dodać, że cena może różnić się w zależności od składu, pojemności, jak również marki. Porównując oba rodzaje karm, znacznie tańsza jest sucha karma dla kotów w porównaniu do tej mokrej.

Jaka ma dłuższy termin przydatności?

Kupując pożywienie dla Twojego kota, miej na uwadze, że karma sucha i mokra różnią się od siebie okresem przydatności do spożycia. W przypadku wysokiej jakości karmy mokrej należy ją zużyć w ciągu 1-2 dni po otwarciu. Inaczej jest w przypadku suchej karmy, której przydatność do spożycia po otwarciu wynosi zazwyczaj od 1 do 2 miesięcy. Tym samym dłuższy termin przydatności do spożycia ma karma sucha.

Karma mokra czy sucha jest bardziej kaloryczna?

W trakcie dokonywania wyboru karmy suchej i mokrej warto porównać oba rodzaje pożywienia dla kotów pod względem ich kaloryczności. Mokre karmy pełnoporcjowe zawierają od 700 do 2000 kcal/kg. Tymczasem karmy suche dla kotów mają kaloryczność od 3000 do 4500 kcal/kg. Tym samym można stwierdzić, że podawanie kotu suchej karmy dostarcza do jego organizmu znacznie więcej kalorii w przeliczeniu na każdy 1 kg pożywienia.

Czym karmić kota – mokrą czy suchą karmą?

Wybierając najlepszą karmę dla kota, trzeba mieć na uwadze jego prawidłowe żywienie, tym samym zdrowie. Dlatego najlepszym wyborem dla kotów jest podawanie karmy mokrej. Mimo że jest ona droższa i ma krótszy okres przydatności do spożycia, to znacznie lepiej odwzorowuje idealną dietę kota. Tego typu pożywienie ma prawie 10-krotnie większą wilgotność, dzięki czemu kot po spożyciu pokarmu nie odczuwa nagłego pragnienia – co z kolei ma miejsce po spożyciu karmy suchej.

Tym samym obniża się ryzyko pojawienia problemów z układem moczowym, które to pojawia się w przypadku karmienia suchym pożywieniem. Co więcej, karma mokra odwzorowuje pokarm, jaki jedzą koty w naturalnym środowisku. Na dodatek możesz osobiście ocenić, co znajduje się w składzie karmy po otwarciu puszki lub saszetki – czy jest to rzeczywiście mięso, czy niesklasyfikowane produkty pochodzenia zwierzęcego.

Podsumowanie

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Co jest lepsze dla kota – sucha czy mokra karma?

Kocia dieta powinna być maksymalnie zbliżona do tej, którą spożywają koty w naturalnym środowisku. Tym samym najlepsza okazuje się mokra karma dla kotów. Dlaczego? Tego typu pożywienie jest mniej przetworzone, zawiera znacznie więcej wody. To z kolei przekłada się na regularne dostarczanie wody do organizmu zwierzaka, dzięki czemu nie następuje obciążenie nerek. Z kolei produkcja suchej karmy polega na zmieszaniu wszystkich składników ze sobą, po czym następuje formowanie masy na równe krokiety. Tak przygotowane pożywienie przechodzi proces suszenia, co powoduje znaczną utratę wody.

Czy można karmić kota tylko mokrą karmą?

Tak. Można karmić kota tylko mokrą karmą pod warunkiem, że jest ona poprawnie zbilansowana. Tym samym w swoim składzie ma witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu. Do takich substancji można zaliczyć taurynę, wapń, drożdże browarnicze, algi morskie, witaminę C, jak również olej z łososia.

Czy kot może jeść tylko suchą karmę?

Kot może jeść tylko suchą karmę pod warunkiem, że ma stały dostęp do wody. Poza tym jako właściciel kota powinieneś ocenić czy kot regularnie pije wodę w ciągu dnia. Jeśli Twój zwierzak nie pobiera płynów od kilku do kilkunastu razy na dobę, wtedy lepiej jest podawać karmę mokrą dla kota. Dzięki temu uchronisz czworonoga przed ewentualnymi problemami układu wydalniczego, które mogą się uwidocznić po kilku latach karmienia kota karmą suchą.

Od 14 lat związana z tematyką felinologiczną. Pasjonatka i miłośniczka kotów. Na co dzień zajmuje się analizą produktów, m.in. tych skierowanych dla kotów, pod kątem ich użyteczności oraz innowacyjności. Na serwisie Kotomania.pl dostarcza pomocnych treści dla czytelnika, tworzy rankingi produktów, jak również przekazuje swoją wiedzę z zakresu felinologii. Poza tym jest pasjonatką wędrówek górskich, fotografii oraz kynologii. Od 18 roku życia trenuje bieganie długodystansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *