Czy kot może jeść psią karmę? Wyjaśniamy!

Zastanawiasz się, czy karma dla psa będzie odpowiednim pożywieniem dla kota? Poszukujesz informacji czy tego rodzaju pokarm zaspokoi potrzeby żywieniowe mruczka? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym wyjaśniamy, czy kot może jeść psią karmę! Wskazujemy, jakie są różnice pomiędzy psią a kocią karmą. Na dodatek piszemy, jakie mogą być konsekwencje z podawania psiej karmy pupilowi! Sprawdźmy!

Karma dla kota a dla psa – jakie są różnice w diecie?

Koty i psy są to zwierzęta zaliczane do mięsożerców. Ich dieta jest podobna, ale nie taka sama. Tym samym najlepsza karma dla kota różni się pod pewnymi względami od karmy psiej, co prezentujemy poniżej:

  • karmy dla psów mają niższą dawkę tauryny, która to jest niezbędnym składnikiem każdej kociej diety;
  • mokra, jak i sucha karma dla kotów ma znacznie mniejszą wielkość granulek lub kawałków w porównaniu do krokietów w psiej karmie;
  • karmy przeznaczone dla psów mają mniejszą wartość energetyczną przypadającą na każdy 1 kg karmy suchej, jak i mokrej;
  • psia karma jest dla kotów niedoborowa – posiada w mniejszym stopniu skoncentrowane substancje odżywcze.

Czy kot może jeść psią karmę?

Kot nie powinien jeść psiej karmy jako codziennego posiłku, ponieważ może to prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak niedobór najważniejszych składników odżywczych, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czy spadek masy ciała u mruczka. Warto jednak dodać, że takie objawy mogą pojawić się przez regularne jedzenie psiej karmy przez kota. 

Jednorazowe spożycie karmy dla psów przez mruczka nie spowoduje u Twojego kota przykrych dolegliwości – tak więc nie ma potrzeby wpadać w panikę, gdy zwierzak od czasu do czasu spożyje kilka ziarenek psiej karmy. Jednakże w trakcie podawania codziennych posiłków warto odseparować od siebie zarówno psa, jak i kota, aby jeden drugiemu nie podjadał pożywienia.

Zdjęcie przedstawia psa i kota, które czekają na karmę.

Dlaczego kot nie powinien jeść psiej karmy?

Psia karma jest dla kotów niedoborowa. Mianowicie mruczki wykazują większe zapotrzebowanie w swojej diecie na poszczególne składniki odżywcze takie jak tauryna, witamina B3, witamina A. Warto wspomnieć, że koty są bezwzględnymi mięsożercami, tym samym w karmie nie powinno być wypełniaczy takich jak zboże, duże ilości warzyw i owoców, jak również roślin strączkowych. Dodajmy, że właśnie psie jedzenie bardzo często uzupełnione jest o dużą dawką wypełniaczy, których to kot na co dzień nie je w naturalnym środowisku.

To z kolei może wywoływać niepożądane reakcje w kocim organizmie, takie jak problemy trawienne, niedobór składników odżywczych czy reakcje alergiczne. Warto podkreślić, że dieta kota powinna być bogata w dużą ilość białek zwierzęcych, które to pochodzą z mięsa mięśniowego. Poza tym skład suchej i mokrej karmy dla kotów powinien zawierać podroby, źródło wapnia, jak również składniki i minerały, takie jak np. nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, które to potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu mruczka.

Jakie są konsekwencje jedzenia przez kota karmy dla psa?

Regularne podawanie kotu karmy dla psów może spowodować:

  • niedobór tauryny w kocim organizmie;
  • spadek masy ciała kota,
  • biegunkę,
  • wymioty,
  • alergię lub nietolerancję pokarmową, zwłaszcza gdy karma dla psów jest bogata w błonnik czy węglowodany pochodzące ze zbóż.

Podsumowanie

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Co się stanie, jeśli kot zje karmę dla psa?

Jednorazowe podanie kotu psiej karmy nie wywoła poważnych problemów u mruczka. Jednakże regularne spożywanie psiej karmy przez kota powoduje niedobór poszczególnych składników w organizmie mruczka, m.in. tauryny. Co więcej, karma dla psów nie stanowi dla kota idealnego pożywienia, które to będzie zaspokajać jego zapotrzebowanie żywieniowe i energetyczne.

Czym się różni karma dla psa i kota?

Po pierwsze karma dla kotów ma większą ilość tauryny, która to wynosi około 1500 mg na 1 kg pożywienia. Poza tym karmy przeznaczone dla kotów mają większą koncentrację witaminy B3 oraz witaminy A. Oczywiście psia karma sucha ma znacznie większy rozmiar granulek, tym samym jest niewygodna w trakcie spożywania przez koty. Warto dodać, że psie karmy mokre, jak i suche mają mniejszą wartość energetyczną przypadającą na 1 kg pożywienia w porównaniu do karm dla kotów.

Czy kot może jeść smaczki dla psa?

Kot może jeść smaczki dla psów pod warunkiem, że są to naturalne produkty wykonane ze 100% mięsa mięśniowego. W innym przypadku nie warto podawać takich przysmaków swojemu kotu – duża część takich smakołyków, które dedykowane są dla psów, posiada w składzie zboża, rośliny strączkowe lub ryż, które to nie wpływają pozytywnie na organizm kotów.

Od 14 lat związana z tematyką felinologiczną. Pasjonatka i miłośniczka kotów. Na co dzień zajmuje się analizą produktów, m.in. tych skierowanych dla kotów, pod kątem ich użyteczności oraz innowacyjności. Na serwisie Kotomania.pl dostarcza pomocnych treści dla czytelnika, tworzy rankingi produktów, jak również przekazuje swoją wiedzę z zakresu felinologii. Poza tym jest pasjonatką wędrówek górskich, fotografii oraz kynologii. Od 18 roku życia trenuje bieganie długodystansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *