Czy żwirek bentonitowy można wyrzucać do toalety?

Żwirek bentonitowy zaliczany jest do produktów biodegradowalnych, jednak czy można go bez obaw utylizować w toalecie? W poniższym artykule wyjaśniamy krok po kroku czy jest to możliwe. Dodatkowo podpowiadamy, jak powinna wyglądać prawidłowa utylizacja kocich odchodów i tego rodzaju żwirku. Przeczytaj czy żwirek bentonitowy można wyrzucać do toalety! Wskazujemy!

Żwirek bentonitowy – czy można go spuszczać w toalecie?

Żwirek bentonitowy jest to produkt wykonany z bentonitu. Jest wykonany z naturalnej substancji pochodzenia skalnego. Mimo że wykazuje on właściwości biodegradowalne, to nie można go wyrzucać do toalety. Warto dodać, że żwirek dla kota bentonitowy ma silne właściwości zbrylające. Tym samym pod wpływem moczu lub wody zbryla się w większe grudki, jednak się nie rozpada. Co za tym idzie? Wrzucanie zużytego żwirku bentonitowego do toalety może spowodować zatkanie się rur kanalizacyjnych. W efekcie tego może być konieczność remontu i odetkania zatkanej kanalizacji w Twoim domu lub mieszkaniu!

Dlaczego nie powinno się wyrzucać do toalety żwirku bentonitowego?

Mimo że koci żwirek bentonitowy jest zaliczany do tych biodegradowalnych, to nie można go wrzucać do toalety. Warto dodać, że pod wpływem wilgoci pojedyncze granulki zbijają się w duże, twarde bryłki. Co więcej, tego rodzaju żwirek nie rozpuszcza się w wodzie. Tym samym wyrzucenie zużytego żwirku bentonitowego do toalety może wywołać wiele szkód, takich jak zatkanie rur kanalizacyjnych. To z kolei może prowadzić do konieczności przetykania kanalizacji lub, co gorsza, wykonania remontu łazienki. 

Jak prawidłowo utylizować żwirek dla kota bentonitowy?

Żwirek bentonitowy należy wyrzucać do kosza – do odpadów mieszanych. W tym celu należy usunąć zużyty żwirek pochłonięty kocim moczem z kuwety dla kota. Same odchody kota możesz spłukiwać w toalecie, jednak powinieneś starannie oddzielać je od żwirku za pomocą łopatki. Co więcej, bentonitowy żwirek jest biodegradowalny, dlatego można go też wyrzucać do kompostownika, jeśli taki posiadasz. 

Podsumowanie

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Jaki żwirek można utylizować w toalecie?

Jeśli zależy Ci na żwirku, który można utylizować w toalecie, to zdecyduj się na żwirek drewniany lub kukurydziany żwirek dla kota. Miej jednak na uwadze, że nie zaleca się wyrzucać każdego rodzaju żwirku dla kota w toalecie, mimo że na opakowaniu producent informuje, że taka utylizacja jest możliwa. Wszystko w celu zminimalizowania ryzyka zatkania się rur od kanalizacji – co może prowadzić do kosztownego remontu.

Gdzie wyrzucać żwirek bentonitowy?

Żwirek bentonitowy, podobnie jak żwirek silikonowy należy wyrzucać do odpadów mieszanych – do kosza na śmieci.  Co więcej, bentonitowy żwirek możesz wyrzucić z kuwety do kompostownika. Warto wspomnieć, że wykazuje on właściwości biodegradowalne, tym samym jest ekologiczny i przyjazny dla środowiska.

Co ile zmieniać żwirek bentonitowy?

Przyjmuje się, że żwirek bentonitowy należy wymieniać przynajmniej raz na 2 tygodnie. Miej na uwadze, że częste wymienianie żwirku oraz usuwanie odchodów kota redukuje nieprzyjemny zapach wydobywający się z kuwety, ale nie tylko. Regularne, częste wymienianie żwirku bentonitowego obniża namnażanie się bakterii, co przekłada się na zdrowie kota.

Od 14 lat związana z tematyką felinologiczną. Pasjonatka i miłośniczka kotów. Na co dzień zajmuje się analizą produktów, m.in. tych skierowanych dla kotów, pod kątem ich użyteczności oraz innowacyjności. Na serwisie Kotomania.pl dostarcza pomocnych treści dla czytelnika, tworzy rankingi produktów, jak również przekazuje swoją wiedzę z zakresu felinologii. Poza tym jest pasjonatką wędrówek górskich, fotografii oraz kynologii. Od 18 roku życia trenuje bieganie długodystansowe.

1 komentarz do “Czy żwirek bentonitowy można wyrzucać do toalety?

  1. Bardzo dobre. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Będę polecał to miejsce i częściej tu zaglądał, by poczytać nowe artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *