W Twoim domu pojawił się mały kociak i poszukujesz informacji, jaki pokarm podawać zwierzakowi? Zastanawiasz się jak karmić małego kota, tak aby zapewnić mu zdrowy rozwój? W poniższym wpisie wskazujemy krok po kroku, jak powinno wyglądać karmienie kocięcia. Wyjaśniamy, od jakiego tygodnia życia można przejść na pokarm stały. Dodatkowo wskazujemy, co konkretnie można podawać do jedzenia maluchowi. Przeczytaj poniższy wpis, w którym objaśniamy, czym karmić małego kotka!
Spis treści
Zasady karmienia małego kociaka
W pierwszych 5 tygodniach mały kociak powinien spożywać mleko matki. Jeśli w tym czasie nie jest możliwe, aby kociak jadł tego rodzaju pożywienie, np. przez śmierć matki lub porzucenie, wtedy należy zastosować specjalistyczne mleko zastępcze dla małych kociąt. Taki posiłek należy serwować od 8 do 6 posiłków w ciągu dnia przez specjalną butelkę dla kociąt wyposażoną w wyprofilowany smoczek. Po ukończeniu 5-6 tygodnia życia kocięcia należy przechodzić na pokarm stały. W tym celu najlepiej sprawdzi się karma dla kociąt.
Pomiędzy 6-8 tygodniem należy mieszać takie pożywienie z porcją mleka zastępczego, robiąc tzw. papkę. Dzięki temu ułatwisz pupilowi spożywanie posiłku. Warto dodać, że stały pokarm może składać się z suchej karmy dla kociąt lub tej mokrej. Poza tym dobrym sposobem jest również podawanie pożywienia mieszanego. Osoby doświadczone, które znają zasady żywienia kotów, mogą zastosować podawanie surowego pożywienia tzw. BARF.
Czym karmić małego kota?
Prawidłowe karmienie kociąt polega na podawaniu wysokiej jakości pożywienia, które zapewni zdrowie, prawidłowy rozwój i co najważniejsze nie wywoła problemów z układem pokarmowym, np. biegunek lub wymiotów. Poniżej zestawiamy, co mogą spożywać małe kocięta po odsadzeniu od matki. Miej jednak na uwadze, że takim pożywieniem można żywić małego kota, który ukończył 1 miesiąc życia (najwcześniej od 5 tygodnia życia). Warto dodać, że podczas okresu przejściowego na pokarm stały należy mieszać pożywienie z mlekiem zastępczym dla kociąt.
1. Pełnoporcjowa karma sucha dla kociąt
Jednym z pożywienia, którym zaleca się karmić kociaki, jest sucha karma dla kociąt. Warto dodać, że należy podawać specjalistyczne pełnoporcjowe karmy dla kotów rosnących, które uzupełnione są o wszystkie potrzebne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Miej na uwadze, że sucha karma powinna być poprawnie zbilansowana, to znaczy mieć prawidłowy stosunek wapnia do fosforu, który to powinien wynosić 1,2-1,55:1. Co więcej, produkt powinien posiadać minimum 50% mięsa mięśniowego, podroby, być wzbogacony o olej z łososia, taurynę, L-karnitynę, drożdże browarnicze, algi.
2. Mokra karma dla kociąt
Kolejnym posiłkiem, który warto podawać małym kociętom, jest dobra mokra karma dla kociąt. Największą zaletą tego rodzaju pożywienia dla mruczków jest wysoka wilgotność oraz znacznie lepszy skład w porównaniu do suchej karmy dla kotów. Mokra karma dla kociąt powinna być zbilansowana, co przełoży się na poprawny rozwój kocięcia. Pamiętaj, że należy serwować tylko dobrą karmę mokrą, która posiada wszystkie potrzebne składniki odżywcze – ma prawidłowy stosunek Ca do Pa, w składzie nie ma zbóż, roślin strączkowych, ryżu i innych produktów, które nie wspierają prawidłowego wzrostu kociąt. W takim jedzeniu dla kociąt powinno znaleźć się mięso w ilości minimum 50%, podroby do 15%, źródło wapnia, drożdże browarnicze, algi morskie, tauryna w ilości min. 1500 mg/kg.
3. Surowy posiłek BARF
Jeśli zależy Ci na odpowiednim żywieniu i masz wiedzę w zakresie diety BARF, to jest to jedno z najlepszych form żywienia kociąt. Dieta BARF to nic innego jak podawanie surowego mięsa, podrobów, mięsnych kości. Poza tym takie pożywienie uzupełnione jest o suplementy takie jak m.in. olej rybny dla kotów, algi morskie, drożdże browarnicze, tauryna, hemoglobina. Podkreślmy, że na ten sposób odżywiania kociąt powinny zdecydować się opiekunowie, którzy mają o tym wiedzę lub mogą doradzić się doświadczonej osoby, która specjalizuje się w kociej diecie RAW.
4. Gotowane jedzenie
Gotowane jedzenie dla kotów to nic innego jak gotowany BARF. Nie należy mylić tego pożywienia z gotowanym jedzeniem, który jeszcze kilka lat temu serwowało większość właścicieli mruczków, które składało się z podrobów, warzyw i wypełniacza w postaci ryżu, kaszy lub makaronu. Podkreślmy, że takie pożywienie nie jest zalecane dla małych jak i dorosłych kotów! Gotowane jedzenie to nic innego jak gotowany BARF, który składa się z wysokiej jakości mięsa mięśniowego, podrobów oraz suplementów. W tym sposobie odżywiania małych kotków nie stosuje się mięsnych kości, ponieważ nie mogą one podlegać obróbce termicznej – kości po ugotowaniu stają się ostre i zagrażają życiu zwierzaka.
5. Przysmaki dla kota
Swojemu pupilowi możesz od czasu do czasu serwować przysmaki dla kotów. Miej jednak na uwadze, że takie smaczki powinny składać się ze 100% mięsa mięśniowego. Dla młodych kotów nie podawaj przetworzonych smaczków, które posiadają słaby skład. Podkreślmy, że przysmaki dla kotów powinny być traktowane jako dodatek do pożywienia – nie należy stosować ich zbyt często.
6. Owoce i warzywa
U kociąt można rozszerzać dietę o owoce i warzywa. Takie pożywienie najlepiej serwować w niedużych ilościach, jako dodatek. Miej na uwadze, że warzywami i owocami należy karmić malucha, który jest nieco starszy – ma ukończone 2 miesiąc życia. Warto dodać, że warzywa i owoce nie są one konieczne w diecie małego kotka. Tym samym należy je stosować sporadycznie, jako dodatek.
7. Suplementy i dodatki żywieniowe
W sytuacji, gdy podajesz swojemu kociakowi niezbilansowane pożywienie, wtedy należy uzupełnić taki posiłek o potrzebne suplementy, takie jak:
- olej dla kotów bogaty w kwasy Omega-3,
- drożdże browarnicze,
- algi morskie,
- żółtko jaja,
- hemoglobinę,
- źródło wapnia, np. cytrynian wapnia, zmielone skorupki jaj, mączkę kostną.
Podsumowanie
- W pierwszych tygodniach życia, do ukończenia 5 tygodnia, małe kocięta są karmione wyłącznie mlekiem matki. Z kolei w przypadku osieroconych kociąt należy zastosować preparat mlekozastępczy. W tym celu należy podawać pożywienie przez specjalistyczną butelkę do karmienia kociąt, która uzupełniona jest o specjalny smoczek.
- Pomiędzy 5-6 tygodniem życia kocięta mogą przechodzić na pokarm stały. W tym czasie należy podawać najlepiej suchą lub mokrą karmę dla kociąt wymieszaną z mlekiem zastępczym. Podkreślmy, że w trakcie przechodzenia na pokarm stały kociak powinien mieć ciągły dostęp do mleka matki.
- Małym kociętom, które przeszły na pokarm stały, można podawać mokrą lub suchą karmę dla kociąt. Poza tym można zastosować posiłek BARF, gotowany BARF. Dietę można rozszerzyć o niedużą ilość warzyw i owoców (podawanych sporadycznie), mięsnych przysmaków. Na dodatek pożywienie niezbilansowane należy uzupełnić o suplementy, takie jak olej rybny, drożdże browarnicze, taurynę, algi morskie, hemoglobinę, źródło wapnia.
- W sytuacji, gdy mały kociak ma biegunkę lub wymiotuje, to koniecznie zwróć się do lekarza weterynarii. W takiej sytuacji nie należy zwlekać, przez ryzyko szybkiego odwodnienia.
- Decydując się na żywienie kociaka karmą dla kotów, wybieraj tylko taką, która jest zbilansowana.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
W przypadku kociąt osieroconych, które nie ukończyły 5-6 tygodni życia, należy karmić je specjalistycznym mlekiem zastępczym. Po ukończeniu 5 tygodnia należy powoli wprowadzać pokarm stały. Jeśli jesteś osobą niedoświadczoną, to najlepszym sposobem będzie podawanie zbilansowanej karmy suchej lub mokrej dedykowanej dla małych kotków.
Nie! Mleko krowie nie jest przystosowane do podawania małym kociętom! Istnieje duże ryzyko pojawienia się biegunki i wymiotów, co prowadzi do odwodnienia. Małe kocięta do ukończenia 5 tygodnia życia, aby prawidłowo się rozwijać, powinny być karmione mlekiem ich matki. W sytuacji, gdy kotka nie ma pokarmu lub masz do czynienia z osieroconymi kociętami, wtedy należy zastosować preparat mlekozastępczy dla kociąt.
Po odsadzeniu od pokarmu matki, małego kotka należy karmić wysokiej jakości, zbilansowanym pożywieniem w postaci karmy mokrej lub suchej dla kociąt – zwłaszcza gdy jesteś osobą początkującą. Osoby bardziej doświadczone mogą zastosować podawanie surowego lub gotowanego posiłku BARF.