Stosujesz w kuwecie swojego kota żwirek silikonowy i zastanawiasz się, czy można go utylizować w toalecie? W poniższym wpisie wskazujemy, czy taki sposób jest możliwy! Na dodatek podpowiadamy jak prawidłowo wyrzucać silikonowy żwirek dla kota, tak aby nie wpłynęło to na niedrożność kanalizacji. Przeczytaj poniższy poradnik, w którym krok po kroku wskazujemy czy żwirek silikonowy można spuszczać w toalecie!
Spis treści
Żwirek silikonowy dla kota – czy można go spuszczać w toalecie?
Silikonowy żwirek dla kota nie ma właściwości zbrylających, tym samym nie zbija się w większe bryłki pod wpływem moczu. Tym samym jego forma pozostaje niezmienna w postaci pojedynczych kryształków. Mogłoby się wydawać, że dzięki temu można go wrzucać do toalety, ale nic bardziej mylnego!
Żwirek silikonowy dla kota wykonany jest z silikatu, który to nie rozpuszcza się na drobniejsze kawałki pod wpływem wody. Tym samym żwirek silikonowy nie jest przystosowany do spuszczania w toalecie! Mimo że przyjmuje postać małych kryształków, to jego zbyt duża ilość zutylizowana wraz z kocimi odchodami w toalecie, może prowadzić do zatkania rur kanalizacyjnych.
Dlaczego żwirku silikonowego nie można wyrzucać do toalety?
Utylizacja kociego żwirku silikonowego do toalety może skutkować zatkaniem rur od kanalizacji. Miej na uwadze, że żwirek silikonowy nie rozpada się na drobne kawałki pod wpływem wody, tak jak to się ma w przypadku żwirku drewnianego lub kukurydzianego. Tym samym żwirek silikonowy nie jest biodegradowalny. Warto wspomnieć, że jednorazowe spłukiwanie żwirku może nie spowodować od razu zapchania się rur kanalizacyjnych.
Najczęściej takie zjawisko następuje po kilkukrotnym usunięciu takiego żwirku do toalety w trakcie czyszczenia kuwety dla kota. Po naciśnięciu spłuczki żwirek przedostaje się do rur kanalizacyjnych, gdzie osadza się najczęściej na kolankach. Wraz ze spłukiwaniem nieczystości oraz papieru toaletowego następuje stopniowe zaczopowanie rury, co prowadzi do jej niedrożności. W takiej sytuacji konieczne jest przetykanie rur lub, co gorsza, remont łazienki, który to niesie ze sobą bardzo duże koszty.

W jaki sposób utylizować zużyty żwirek silikonowy?
Żwirek silikonowy posiada wiele zalet, m.in. bardzo dobrze absorbuje nieprzyjemne zapachy, pochłania wilgoć, a przy tym jest tani. Jednak ma swoją wadę – nie jest zaliczany do ekologicznych żwirków dla kotów, tym samym nie jest biodegradowalny. W związku z tym jego utylizacja jest nieco kłopotliwa. Podsumowując, żwirek silikonowy należy wyrzucać do odpadów mieszanych na śmieci. Jest to jedyny sposób na poprawną utylizację tego produktu.
Podsumowanie
- Żwirek silikonowy stosowany w kuwecie, doskonale pochłania zapachy i koci mocz.
- Silikonowy żwirek nie należy spłukiwać w toalecie. Może to prowadzić do zapchania się rur kanalizacyjnych.
- Należy wyrzucić zużyty żwirek do kosza z odpadami zmieszanymi – tak zaleca większość producentów żwirków.
- Jeśli poszukujesz żwirku biodegradowalnego dla Twojego kota, który przystosowany jest do utylizacji w toalecie, to lepszym wyborem będzie zakup żwirku kukurydzianego lub drewnianego.
- Żwirek z silikatu bardzo dobrze chłonie wilgoć oraz absorbuje nieprzyjemne zapachy. Na dodatek ma bardzo konkurencyjną cenę w porównaniu do innych rodzajów żwirków dla kotów.
- Do minusów tego rodzaju żwirków można zaliczyć podatność do klejenia się do kocich łapek. Tym samym zwierzak roznosi go po całym mieszkaniu, co może być nieestetyczne dla wybranych właścicieli kotów.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Tego rodzaju żwirek jest przystosowany tylko i wyłącznie do usuwania do odpadów stałych – mieszanych. Nie można utylizować silikonowego żwirku w toalecie – może to skutkować zatkaniem się rur od kanalizacji, a to z kolei może prowadzić do remontu łazienki. Poza tym żwirek silikonowy dla kotów nie jest zaliczany do tych biodegradowalnych. W związku z tym nie jest przystosowany do wyrzucania na kompostownik.
Obecnie biodegradowalnymi żwirkami, które można wyrzucać do toalety, są te drewniane oraz żwirki roślinne. Żwirek drewniany można utylizować w toalecie pod warunkiem, że producent jasno wskazuje to na opakowaniu. Innym naturalnym i biodegradowalnym żwirkiem, który rozpuszcza się w wodzie, tym samym można go wyrzucać do toalety, jest ten wykonany z kukurydzy.
Tego rodzaju żwirek nie jest biodegradowalny, tym samym nie jest przystosowany do utylizacji drogą sanitarną. Na dodatek nie rozpada i nie rozpuszcza się pod wpływem wody. Dlatego nie można go usuwać do kompostownika. Dodajmy, że jedynym rozwiązaniem na utylizację tego typu żwirku jest wyrzucenie go razem z odpadami mieszanymi.
Żwirek bentonitowy bardzo dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy w kuwecie dla kota. Co więcej, ma właściwości zbrylające, tym samym pod wpływem moczu łączy się w większe bryłki, które możesz wygodnie usunąć do kosza lub do kompostownika. Warto wspomnieć, że ten rodzaj żwirku dla mruczków nie jest przystosowany do usuwania w toalecie. Z kolei żwirek wykonany z silikatu ma postać niedużych cząsteczek, które bardzo dobrze absorbują mocz i brzydkie zapachy. Jego minusem jest brak właściwości biodegradowalnych, tym samym nie można usuwać go do kompostownika. Na dodatek nie jest przystosowany do usuwania w toalecie. Silikonowy żwirek należy wyrzucać tylko i wyłącznie do odpadów mieszanych.