Czy żwirek silikonowy można spuszczać w toalecie?

Stosujesz w kuwecie swojego kota żwirek silikonowy i zastanawiasz się, czy można go utylizować w toalecie? W poniższym wpisie wskazujemy, czy taki sposób jest możliwy! Na dodatek podpowiadamy jak prawidłowo wyrzucać silikonowy żwirek dla kota, tak aby nie wpłynęło to na niedrożność kanalizacji. Przeczytaj poniższy poradnik, w którym krok po kroku wskazujemy czy żwirek silikonowy można spuszczać w toalecie!

Żwirek silikonowy dla kota – czy można go spuszczać w toalecie?

Silikonowy żwirek dla kota nie ma właściwości zbrylających, tym samym nie zbija się w większe bryłki pod wpływem moczu. Tym samym jego forma pozostaje niezmienna w postaci pojedynczych kryształków. Mogłoby się wydawać, że dzięki temu można go wrzucać do toalety, ale nic bardziej mylnego! 

Żwirek silikonowy dla kota wykonany jest z silikatu, który to nie rozpuszcza się na drobniejsze kawałki pod wpływem wody. Tym samym żwirek silikonowy nie jest przystosowany do spuszczania w toalecie! Mimo że przyjmuje postać małych kryształków, to jego zbyt duża ilość zutylizowana wraz z kocimi odchodami w toalecie, może prowadzić do zatkania rur kanalizacyjnych.

Dlaczego żwirku silikonowego nie można wyrzucać do toalety?

Utylizacja kociego żwirku silikonowego do toalety może skutkować zatkaniem rur od kanalizacji. Miej na uwadze, że żwirek silikonowy nie rozpada się na drobne kawałki pod wpływem wody, tak jak to się ma w przypadku żwirku drewnianego lub kukurydzianego. Tym samym żwirek silikonowy nie jest biodegradowalny. Warto wspomnieć, że jednorazowe spłukiwanie żwirku może nie spowodować od razu zapchania się rur kanalizacyjnych.

Najczęściej takie zjawisko następuje po kilkukrotnym usunięciu takiego żwirku do toalety w trakcie czyszczenia kuwety dla kota. Po naciśnięciu spłuczki żwirek przedostaje się do rur kanalizacyjnych, gdzie osadza się najczęściej na kolankach. Wraz ze spłukiwaniem nieczystości oraz papieru toaletowego następuje stopniowe zaczopowanie rury, co prowadzi do jej niedrożności. W takiej sytuacji konieczne jest przetykanie rur lub, co gorsza, remont łazienki, który to niesie ze sobą bardzo duże koszty.

W jaki sposób utylizować zużyty żwirek silikonowy?

Żwirek silikonowy posiada wiele zalet, m.in. bardzo dobrze absorbuje nieprzyjemne zapachy, pochłania wilgoć, a przy tym jest tani. Jednak ma swoją wadę – nie jest zaliczany do ekologicznych żwirków dla kotów, tym samym nie jest biodegradowalny. W związku z tym jego utylizacja jest nieco kłopotliwa. Podsumowując, żwirek silikonowy należy wyrzucać do odpadów mieszanych na śmieci. Jest to jedyny sposób na poprawną utylizację tego produktu.

Podsumowanie

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Gdzie wyrzucać żwirek silikonowy?

Tego rodzaju żwirek jest przystosowany tylko i wyłącznie do usuwania do odpadów stałych – mieszanych. Nie można utylizować silikonowego żwirku w toalecie – może to skutkować zatkaniem się rur od kanalizacji, a to z kolei może prowadzić do remontu łazienki. Poza tym żwirek silikonowy dla kotów nie jest zaliczany do tych biodegradowalnych. W związku z tym nie jest przystosowany do wyrzucania na kompostownik.

Jaki żwirek można utylizować w toalecie?

Obecnie biodegradowalnymi żwirkami, które można wyrzucać do toalety, są te drewniane oraz żwirki roślinne. Żwirek drewniany można utylizować w toalecie pod warunkiem, że producent jasno wskazuje to na opakowaniu. Innym naturalnym i biodegradowalnym żwirkiem, który rozpuszcza się w wodzie, tym samym można go wyrzucać do toalety, jest ten wykonany z kukurydzy.

Czy żwirek silikonowy jest biodegradowalny?

Tego rodzaju żwirek nie jest biodegradowalny, tym samym nie jest przystosowany do utylizacji drogą sanitarną. Na dodatek nie rozpada i nie rozpuszcza się pod wpływem wody. Dlatego nie można go usuwać do kompostownika. Dodajmy, że jedynym rozwiązaniem na utylizację tego typu żwirku jest wyrzucenie go razem z odpadami mieszanymi.

Jaki żwirek lepszy – bentonitowy czy silikonowy?

Żwirek bentonitowy bardzo dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy w kuwecie dla kota. Co więcej, ma właściwości zbrylające, tym samym pod wpływem moczu łączy się w większe bryłki, które możesz wygodnie usunąć do kosza lub do kompostownika. Warto wspomnieć, że ten rodzaj żwirku dla mruczków nie jest przystosowany do usuwania w toalecie. Z kolei żwirek wykonany z silikatu ma postać niedużych cząsteczek, które bardzo dobrze absorbują mocz i brzydkie zapachy. Jego minusem jest brak właściwości biodegradowalnych, tym samym nie można usuwać go do kompostownika. Na dodatek nie jest przystosowany do usuwania w toalecie. Silikonowy żwirek należy wyrzucać tylko i wyłącznie do odpadów mieszanych.

Od 14 lat związana z tematyką felinologiczną. Pasjonatka i miłośniczka kotów. Na co dzień zajmuje się analizą produktów, m.in. tych skierowanych dla kotów, pod kątem ich użyteczności oraz innowacyjności. Na serwisie Kotomania.pl dostarcza pomocnych treści dla czytelnika, tworzy rankingi produktów, jak również przekazuje swoją wiedzę z zakresu felinologii. Poza tym jest pasjonatką wędrówek górskich, fotografii oraz kynologii. Od 18 roku życia trenuje bieganie długodystansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *