Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Proces nauki korzystania przez kota z kuwety może wydawać się nieco trudnym zadaniem. Zastanawiasz się jak zrobić to najszybciej i najmniej inwazyjnie? Przeczytaj poniższy poradnik, w którym krok po kroku wskazujemy jak nauczyć kota korzystać z kuwety! Podpowiadamy, jaka kuweta będzie najlepsza do procesu nauki – otwarta czy zamknięta? Naprowadzamy, na jaki żwirek się zdecydować. Radzimy, w jakim miejscu ustawić kuwetę oraz objaśniamy, jak powinien przebiegać sam proces nauki. Sprawdźmy!

W jaki sposób nauczyć kota korzystać z kuwety?

Ucząc kociaka korzystania z kuwety, należy w pierwszym kroku przygotować podstawowe akcesoria, takie jak kuweta dla kota, jak również odpowiedni żwirek. Co więcej, bardzo ważne jest ustawienie samej kuwety, w takim miejscu, aby odpowiadało to małemu kotu. Miej na uwadze, aby nie karać zwierzaka w sytuacji, gdy załatwi swoje potrzeby poza kuwetą – umiejętność korzystania z kuwety przez Twojego pupila może zająć nieco więcej czasu.

W związku z tym należy uzbroić się w cierpliwość. Pomocne mogą być kocie przysmaki, które posłużą jako nagroda dla mruczka. Ucząc kota korzystania z kuwety, wkładaj go regularnie do środka po spożyciu przez niego posiłku, jak również po przebudzeniu.

Nauka korzystania z kuwety krok po kroku

Aby sprawnie nauczyć małego kota załatwiać się do kuwety, należy zakupić wszystkie potrzebne akcesoria, po czym przejść do procesu nauki. Warto dodać, że w trakcie uczenia kota bardzo istotną rolę odgrywa sama kuweta oraz żwirek. Odpowiedni dobór tych dwóch elementów ma ogromny wpływ na szybkość procesu nauki. Zobacz poniżej jak krok po kroku nauczyć kota korzystać z kuwety!

1. Wybierz odpowiednią kuwetę dla swojego kota.

W pierwszym kroku należy wybrać kuwetę dla kota. W sprzedaży masz do wyboru trzy rodzaje kuwet:

  • zamkniętą,
  • otwartą,
  • automatyczną.

Porównując je wszystkie, do przyuczenia kota do korzystania z kuwety najlepiej sprawdzi się otwarta kuweta. Po pierwsze tego typu akcesorium umożliwia wygodne wkładanie kota do środka. Na dodatek mały kociak możesz szybko z niej wyjść w razie potrzeby. Zamknięta lub automatyczna kocia kuweta doskonale sprawdzi się, gdy zwierzak już umie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w kuwecie otwartej. Wtedy proces przyuczenia do kuwety zamkniętej jest znacznie prostszy.

2. Zakup żwirek do kociej toalety.

W kolejnym kroku należy wybrać odpowiedni rodzaj żwirku dla kota. W sprzedaży masz do wyboru przeróżne modele, jednak jaki typ żwirku będzie najlepszy? Aby sprawnie nauczyć kota korzystania z kuwety, najlepiej zdecydować się na żwirek pochodzenia naturalnego. Tym samym do nauki korzystania z kuwety w domu najlepiej sprawdzi się klasyczny piasek, żwirek bentonitowy, żwirek kukurydziany lub ten drewniany. Przy czym osobiście polecamy wybrać klasyczny piasek. Taki rodzaj żwirku sprawdzi się doskonale do nauki w przypadku dorosłych osobników, jak również kociąt. Jeśli pupil przejdzie pomyślnie proces nauki, w późniejszym czasie możesz zastosować inny rodzaj żwirku.

Żwirek drewniany oraz inne żwirki pochodzenia naturalnego, zaliczane są do najlepsze do procesu nauki kota korzystania z kuwety.

3. Ustawienie kuwety też jest ważne!

Aby nauczyć kota sikać do kuwety należy to akcesorium ustawić w odpowiedni miejscu. Każdy kot w domu powinien mieć prywatność podczas załatwiania swoich potrzeb. Tym samym najlepiej ustawić kuwetę w ustronnym miejscy w domu. Na przykład idealnym miejscem do załatwienia swoich potrzeb przez kota jest łazienka. Co więcej, pomieszczenie powinno być bardzo dobrze wentylowane, jednakże nie powinno w nim być przeciągów! Wszelkie nagłe zmiany temperatury mogą zniechęcić Twojego kota z korzystania z kuwety.

4. Proces nauki korzystania z kuwety przez kota.

Ostatnim krokiem jest przystąpienie do nauki załatwiania się w kuwecie przez mruczka. W tym celu należy uzupełnić kuwetę żwirkiem dla małego kotka. W następnym kroku, gdy zauważysz, że kot szuka miejsca do załatwienia swoim potrzeb fizjologicznych, to zanieś go do kuwety. Warto umieszczać kota do kuwety od razu po spożytym posiłku, jak również po przebudzeniu. Jeśli zwierzak skorzysta z kuwety, to pochwal go, dając przysmak lub inną nagrodę. Aby ułatwić cały proces nauki, do kuwety warto umieścić odchody małego kotka. Ich zapach będzie nakierowywał zwierzaka do miejsca, w którym powinien się załatwiać.

Miej na uwadze, że koty instynktownie zakopują swoje odchody. Oprócz tego mają tendencję do załatwiania swoich potrzeb w tym samym miejscu. Dlatego w trakcie nauki warto pozostawić niedużą ilość nasączonego żwirku moczem lub umieścić niedużą ilość nieczystości w postaci pojedynczych odchodów kota. Pamiętaj! Aby nauczyć Twojego mruczka korzystania z kociej toalety, należy regularnie wsadzać kotka do kuwety, aż do momentu, gdy samodzielnie będzie wchodził do jej środka. Po procesie nauki pamiętaj o utrzymaniu kuwety w czystości!

Podsumowując, aby nauczyć kota korzystania z kuwety, należy:

  1. Zakupić otwartą kuwetę dla kota.
  2. Wsypać do kuwety żwirek dla małego kotka, najlepiej pochodzenia naturalnego, np. żwirek drewniany, kukurydziany lub zwykły piasek.
  3. Ustawić kuwetę w ustronnym, dobrze wentylowanym miejscu bez przeciągów.
  4. Do kuwety umieścić niedużą ilość odchodów, które wskażą miejsce, w którym powinien załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne.
  5. Umieścić kota w kuwecie po przebudzeniu zwierzaka, jak również po spożyciu przez niego posiłku.
  6. Pochwalić mruczka, gdy skorzysta z kuwety.
  7. Proces należy powtarzać do skutku, gdy kot będzie sam wchodził do kuwety.

Podsumowanie

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Jak nauczyć dorosłego kota korzystać z kuwety?

Proces nauki korzystania z kuwety przez dorosłego kota przebiega podobnie jak u małych kociąt. W tym celu należy zakupić otwartą kuwetę i wsypać do niej żwirek (najlepiej w postaci piasku, który to zaliczany jest do naturalnego podłoża). Następnie należy kota wkładać regularnie do kuwety – zwłaszcza po jego przebudzeniu ze snu oraz po spożyciu posiłku. Dla ułatwienia możesz do środka umieścić kilka odchodów kota.

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Załatwianie się kota poza kuwetą, który wcześniej chętnie z niej korzystał, może mieć kilka powodów. Po pierwsze koty nie chcą korzystać z kuwety, kiedy jest ona bardzo zanieczyszczona. Tym samym należy regularnie czyścić jej zawartość, usuwając odchody, zbite bryłki nasączone moczem, jak również wymieniać zużyty żwirek. Kolejnym powodem może być mały wymiar kuwety, w której kot nie może się swobodnie obrócić. Poza tym koty mogą załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą w trakcie rui, jak również problemów ze zdrowiem. Kolejną przyczyną może być pojawienie się nowego członka rodziny w postaci innego osobnika tego samego gatunku.

Gdzie najlepiej umieścić kuwetę dla kota?

Kuwetę najlepiej umieścić w miejscu ustronnym. Warto pamiętać, aby nie stawiać kuwety blisko przejść i miejsc, w których często przebywają domownicy. Co więcej, pomieszczenie, w którym znajduje się kuweta, powinno być bardzo dobrze wentylowane. Dobrym przykładem jest łazienka.

Ile trwa nauka kota korzystania z kuwety?

Czas, jaki należy przeznaczyć na naukę kota korzystania z kuwety, zależy od kilku czynników – samego kota, rodzaju kuwety, typu żwirku. Większość kotów pojmuje proces nauki korzystania z kuwety bardzo szybko – już po 2 lub 3 dniach umieją same wchodzić do kuwety. Z kolei są osobniki, które potrzebują nieco więcej czasu – od 1 tygodnia do miesiąca. Proces nauki kota korzystania z kuwety jest zależny od każdego osobnika.

Od 14 lat związana z tematyką felinologiczną. Pasjonatka i miłośniczka kotów. Na co dzień zajmuje się analizą produktów, m.in. tych skierowanych dla kotów, pod kątem ich użyteczności oraz innowacyjności. Na serwisie Kotomania.pl dostarcza pomocnych treści dla czytelnika, tworzy rankingi produktów, jak również przekazuje swoją wiedzę z zakresu felinologii. Poza tym jest pasjonatką wędrówek górskich, fotografii oraz kynologii. Od 18 roku życia trenuje bieganie długodystansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *