Jaki żwirek dla małego kotka? Ranking na kwiecień 2024

Jesteś szczęśliwym posiadaczem małego kociaka i poszukujesz dla niego idealnego żwirku? Rozmyślasz, jaki żwirek dla małego kotka wybrać, aby efektywnie pochłaniał zapach, nie roznosił się po domu, a przy tym miał akceptowalną cenę? Zobacz TOP 7 najlepszych żwirków dla kociąt w rankingu na kwiecień 2024 roku. Razem z ekspertem z Kotomania.pl zestawiamy polecane produkty przez hodowców, właścicieli oraz pasjonatów kotów. Na dodatek w poradniku zakupowym w 5 krótkich akapitach wskazujemy jaki żwirek dla kociaka kupić! Sprawdźmy!

Ranking najlepszych żwirków dla kociąt na kwiecień 2024 – sprawdź!

MiejsceProduktNazwaOcena ekspertaLink
1 miejsceŻwirek dla małego kotka CALITTI Crystals9,9/10
2 miejsceŻwirek dla małego kotka CAT’S BEST Smart Pellets9,9/10
3 miejsceŻwirek dla małego kotka CALITTI Strong9,8/10
4 miejsceŻwirek dla małego kotka SUPER BENEK Corn Cat9,8/10
5 miejsceŻwirek dla małego kotka SUPER BENEK lawendowy9,7/10
6 miejsceŻwirek dla małego kotka SILKY9,6/10
7 miejsceŻwirek dla małego kotka CAT’S BEST Original9,5/10
Na stronie znajdują się linki afiliacyjne, dzięki którym serwis może zarabiać. Jaki jest tego efekt? Dzięki temu możemy regularnie publikować nowe poradniki o kotach, prezentować rankingi najlepszych produktów czy wykonywać testy wybranego asortymentu. Wszystko po to, aby dostarczać użytecznej i przydatnej treści dla każdego czytelnika!

Porównanie polecanych żwirków dla małego kotka przez Kotomania.pl

Żwirek dla małego kotka CALITTI Crystals

Tworząc ranking najlepszych żwirków dla małych kotów na pierwsze miejsce wytypowaliśmy Calitti Crystals. Jest to żwirek silikonowy sprzedawany w 3,8 l opakowaniu. Warto wspomnieć, że doskonale pochłania nieprzyjemny zapach oraz wilgoć. Co więcej, prezentowany żwirek doskonale sprawdzi się dla małych kotów. Każda z granulek ma przyjemną w dotyku strukturę, dzięki czemu nie podrażnia wrażliwych łapek mruczka. Warto podkreślić, że żwirek Calitti Crystals jest w 100% biodegradowalny, dzięki czemu jest bezpieczny nie tylko dla kotów, ale i dla środowiska. Podkreślmy, że żwirek natychmiast pochłania brzydkie zapachy oraz mocz. Jest zaliczany do jednych z najwydajniejszych na rynku. Poza tym przystosowany został do usuwania w toalecie.

Żwirek dla małego kotka CAT’S BEST Smart Pellets

Najlepszym żwirkiem dla małych kotów jest bez wątpienia Cat’s Best Smart Pellets, tym samym zajmuje pierwsze miejsce w naszym rankingu. Jest to żwirek drewniany, który przyjmuje formę pelletu. Warto wspomnieć, że do jego produkcji wykorzystano technologię, dzięki której żwirek Cat’s Best Smart Pellets efektywnie pochłania nieprzyjemne zapachy, jak również błyskawicznie chłonie mocz. W porównaniu do innych żwirków na rynku jest on jednym z najbardziej wydajnych. Poza tym posiada równomierne granulki, które nie podrażniają delikatnych łapek małego kota. Żwirek ma właściwości zbrylające, a na dodatek jest biodegradowalny. Jego skuteczność potwierdzają liczne, pozytywne opinie wśród użytkowników.

Żwirek dla małego kotka CALITTI Strong

Kolejne miejsce w porównaniu zajmuje żwirek dla małych kotów Calitti Strong w wersji bentonitowej. Ma właściwości zbrylające, dzięki czemu jest łatwy do usuwania. Dużym plusem jest lawendowy zapach żwirku, który dodatkowo neutralizuje brzydkie zapachy. Podkreślmy, że żwirek został wykonany ze 100% naturalnego bentonitu. Ma drobną strukturę, która jest bezpieczna dla kocich łap. Co więcej, wykazuje działanie absorpcyjne na ciecz, jak również i na zapach. Jego atutem są właściwości antybakteryjne – hamuje rozwój bakterii oraz innych patogenów. Oczywiście nie można pominąć informacji, że jest biodegradowalny. Na zakończenie dodajmy, że żwirek dla kociąt Calitti Strong wyróżnia się świetnym stosunkiem ceny do jakości – co potwierdza wiele pozytywnych opinii wśród właścicieli mruczków.

Żwirek dla małego kotka SUPER BENEK Corn Cat

Super Benek Corn Cat to kolejna propozycja warta uwagi i zakupu. Jest to żwirek kukurydziany, który świetnie sprawdzi się dla małych kociąt – zwłaszcza tych, które mają tendencję do podjadania żwirku z kuwety. Już teraz podkreślmy, że jest to żwirek naturalny, który jest bezpieczny dla kotów – w swoim składzie nie zawiera substancji chemicznych. Oczywiście nie można pominąć informacji, że jest w pełni biodegradowalny, tym samym jest to doskonała alternatywa dla osób dbających o ekologię. Warto wspomnieć, że jest to żwirek dla małych kotów bezzapachowy. Poza tym ma właściwości zbrylające, dzięki czemu łatwo usuniesz zużyte grudki z kuwety. Na zakończenie dodajmy, że efektywnie pochłania nieprzyjemne zapachy. Poza tym Super Benek Corn Cat nie przyczepia się do łapek, ma mnóstwo pozytywnych opinii, jest niezwykle wydajny, a przy tym zaliczany jest do jednych z najlepszych ekologicznych żwirków na rynku!

Żwirek dla małego kotka SUPER BENEK lawendowy

Żwirek dla małego kotka Super Benek o zapachu lawendowym to wersja bentonitowa, która nie tylko ładnie pachnie, ale również ma wiele przydatnych właściwości. Po pierwsze prezentowany żwirek dla kota bardzo dobrze się zbryla, tworząc pojedyncze, większe bryłki. Tym samym usuwanie wszelkich nieczystości oraz zużytego żwirku z kuwety kocięcia jest znacznie prostsze, szybsze i wygodniejsze. Na dodatek żwirek bentonitowy Super Benek skutecznie pochłania wszelkie nieprzyjemne zapachy, które wydostają  się z kuwety. Warto dodać, że dodatkowo są neutralizowane przez lawendowy zapach. Ziarna w tym żwirku mają wielkość od 2 do 5 mm. Na zakończenie dodajmy, że żwirek Super Benek posiada dobry stosunek ceny do jakości.

Żwirek dla małego kotka SILKY

Nadal nie wiesz jaki żwirek dla małego kotka wybrać? Silky to bezpyłowy żwirek silikonowy, który nie jest sztucznie perfumowany. Dzięki temu dedykowany jest dla właścicieli kotów, którzy poszukują bezzapachowej wersji. Każda z granulek wykonana została z silikatu. Dodajmy, że żwirek dla małych kociąt  Silky bardzo dobrze wchłania brzydkie zapachy. Na dodatek ma właściwości absorbujące mocz. Kolejnym atutem są właściwości antybakteryjne, dzięki czemu uniemożliwia rozwój bakterii, wirusów i innych patogenów, które zagrażają młodemu organizmowi kocięcia. Warto wspomnieć, że żwirek posiada kolor przeźroczysty, kiedy kryształki zmienią kolor na żółty, wtedy należy go wymienić. Nie można pominąć informacji, że żwirek dla małych kociąt  Silky ma bardzo przyjazną cenę.

Żwirek dla małego kotka CAT’S BEST Original

W naszym rankingu na kwiecień 2024 roku nie mogło zabraknąć żwirku Cat’s Best. Jest to żwirek zbrylający wykonany z włókien roślinnych. Dzięki naturalnemu pochodzeniu jest bezpieczny dla młodych kotów, jak również dla domowników. Dodajmy, że w jego produkcji zastosowano innowacyjną technologię ICS Wood Fibre Technology, która to zapewnia efektywne pochłanianie nieprzyjemnych zapachów, jak również błyskawiczne wchłanianie moczu kociaka. Co więcej, jest to żwirek w 100% biodegradowalny – tym samym zaliczany jest do ekologicznych żwirków na rynku. Posiada on małe granulki, które nie podrażniają delikatnych łapek kocięcia. Jedynym minusem jest podatność do przyczepiania się do futerka i kocich łapek, tym samym roznosi się po pomieszczeniach.

Jaki żwirek dla małego kotka wybrać?

Dobry żwirek dla małego kota bardzo dobrze absorbuje mocz, pochłania nieprzyjemne zapachy, a przy tym się nie pyli. Zastanawiasz się jaki żwirek dla małego kociaka wybrać – drewniany, kukurydziany, a może bentonitowy? Ten, który się zbryla czy klasyczny? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym wskazujemy, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru. Podpowiadamy jaki żwirek lepiej sprawdzi się dla kociaka krótkowłosego, a jaki z kolei dla długowłosego. Zobacz jaki żwirek dla małego kotka wybrać i kupić!

Żwirek drewniany, silikonowy czy bentonitowy – jaki wybrać dla małego kocięcia?

Poszukując dobry żwirek dla małego kota, do wyboru masz kilka jego rodzajów. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć:

 • żwirek drewniany,
 • żwirek silikonowy,
 • żwirek bentonitowy,
 • żwirek kukurydziany,
 • żwirek gliniany.

Jednak jaki kupić dla małego kociaka? W zależności od danego rodzaju żwirku dla kota różni się jego struktura, stopień pylenia, właściwości absorpcyjne, jak również cena. Co więcej, wybór zależny jest od Twoich oczekiwań, budżetu, jak również od kocięcia – a zwłaszcza długości futra u kota. Dla ułatwienia Twojego wyboru, poniżej zestawiamy wszystkie wymienione rodzaje żwirków do kuwety wraz z ich charakterystyką.

Rodzaj żwirku dla małego kotkaOpisPoziom chłonnościPochłanianie zapachówWłaściwości zbrylającePrzystosowany do spłukiwania w toalecie
drewnianydrewniany żwirek dla kociąt może przyjmować dwie formy – jako żwirek drewniany zbrylający lub klasyczny; jest wykonany z naturalnych surowców; bardzo efektywnie chłonie wilgoć oraz nieprzyjemny zapach z odchodów; występuje w postaci pelletu i jest bezpieczny dla kocich łapekwysokiwysokitaktak (wybrane produkty)
silikonowyżwirek silikonowy jest zaliczany do żwirków niezbrylających; jego największą zaletą jest doskonała chłonność oraz absorpcja nieprzyjemnych zapachów, które wydobywają się z kuwety dla kota; żwirek silikonowy przyjmuje postać nierównomiernych kryształków, które mają tendencję do przyklejania się do łapek pupila, tym samym kot roznosi go wokół kuwetywysokiwysokinienie
bentonitowywykonany jest z bentonitu; można go spuszczać w toalecie; żwirek bentonitowy doskonale absorbuje wilgoć oraz pochłania nieprzyjemny zapach w kociej kuweciewysokiśrednitaktak
kukurydzianyzaliczany do żwirków roślinnych (ekologicznych); jest biodegradowalny; będzie to dobry wybór dla opiekunów, którym zależy również na ekologii; ekologiczny żwirek kukurydziany bardzo dobrze pochłania brzydkie zapachy; doskonale sprawdzi się dla kociąt, które podjadają żwirek z kuwety (jest on bezpieczny dla organizmu)średniśrednitaknie
glinianywykonany jest ze 100% naturalnego surowca (gliny); po korzystaniu przez kociaka z kociej toalety, żwirek gliniany natychmiast się zbryla, dzięki czemu czyszczenie kuwety jest znacznie wygodniejsze; bardzo dobrze chłonie wodę oraz absorbuje nieprzyjemny zapach; kot nie wynosi go na łapkach, dzięki czemu utrzymanie czystości wokół kuwety jest prostsze; jego wadą jest podatność do pylenia sięwysokiwysokitaknie

Jaki żwirek dla krótkowłosego, a jaki dla długowłosego kociaka?

Miej na uwadze, że inne żwirki polecane są dla kociąt krótkowłosy, a jeszcze inne dla osobników długowłosych. W przypadku kotków krótkowłosych możesz wybierać spośród wszystkich dostępnych żwirków w ofercie sklepów, m.in. żwirkiem drewnianym, silikonowym, kukurydzianym, bentonitowym, jak również glinianym. Z kolei w przypadku kociąt długowłosych lepiej sprawdzi się żwirek drewniany, bentonitowy lub gliniany.

Typ kocięciaPolecane rodzaje żwirków
krótkowłosyżwirkiem drewnianym, silikonowym, kukurydzianym, bentonitowym, gliniany
dłogowłosyżwirek drewniany, bentonitowy, gliniany

Jaki wybrać – koci żwirek klasyczny czy zbrylający?

Wybierając odpowiedni żwirek dla swojego małego kota, do wyboru masz: żwirek zbrylający lub żwirek niezbrylający. Ten pierwszy pod wpływem wilgoci łączy poszczególne grudki ze sobą, dzięki czemu powstają większe granulki. Z kolei żwirek niezbrylający wchłania wilgoć, po czym poszczególne granulki pęcznieją. Jednak nie tworzy on brył.

Jaki żwirek dla małego kotka kupić? Bez wątpienia najlepszym wyborem jest wybór żwirku zbrylającego, który tworzy większe bryły pod wpływem wydalanego moczu. Dlaczego? Dzięki właściwościom zbrylającym znacznie prościej jest oczyścić zużyty żwirek, oddzielając go od tego świeżego. Warto podkreślić, że dzięki temu żwirek wystarcza na znacznie dłużej!

Zobacz na wielkość granulek!

W trakcie wyboru odpowiedniego żwirku dla kota rosnącego koniecznie zobacz na wielkość poszczególnych granulek. Dlaczego? Im mniejsze granulki, tym większa podatność do pylenia się żwirku dla małego kota. Dlatego warto zdecydować się na taki, który ma duże granulki, a przy tym bardzo dobrze pochłania wszelkie nieczystości i zapach w kuwecie dla kota.

Jakie cechy ma najlepszy żwirek dla małego kotka?

Dobry żwirek dla małego kotka powinien:

 • doskonale pochłaniać mocz;
 • absorbować brzydkie zapachy z kuwety;
 • nie roznosić się po podłodze;
 • nie pylić się;
 • posiadać przyjemny, niedrażniący zapach;
 • mieć właściwości zbrylające;
 • być przystosowany do usuwania w toalecie.

Dobry żwirek dla kociaka do kuwety – ile trzeba zapłacić?

Na rynku dostępne są żwirki dla małych kotów w przeróżnych cenach. Warto wspomnieć, że kwota zależna jest od rodzaju żwirku, pojemności, zdolności do absorbowania zapachów i wody, jak również od marki. Cena za najtańsze żwirki dla kotów zaczyna się już od 1,50 zł za 1 litr. Z kolei te najdroższe mogą kosztować nawet 10 zł za 1 litr.

Super Benek, Cat’s Best czy Calitti – jakiej firmy kupić żwirek dla małego kociaka?

Jeśli zależy Ci na zakupie dobrego żwirku dla małego kociaka, który bardzo dobrze pochłania wilgoć, nieprzyjemne zapachy, a przy tym ma dobry stosunek ceny do jakości, to zdecyduj się na jednego z poniższych producentów:

 • Cat’s Best,
 • Calitti,
 • Golden Grey,
 • Super Benek.

Podsumowanie

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Czym kierować się podczas zakupu dobrego żwirku dla małego kotka?

Podczas zakupu najlepszego żwirku dla małego kocięcia zwróć uwagę na jego rodzaj. Do najczęściej wybieranych można zaliczyć żwirki drewniane, bentonitowe, kukurydziane oraz silikonowe. Poza tym zobacz na wielkość granulek – im są one większe, tym żwirek mniej się pyli. Bardzo ważną czynnością jest także sprawdzenie poziomu pochłaniania wilgoci oraz absorpcji brzydkich zapachów. Na końcu zobacz na opinie o wybranym przez Ciebie żwirku. Dla ułatwienia porównaj te najlepsze z rankingu na kwiecień 2024 roku, który znajdziesz powyżej strony!

Jaki żwirek dla kocięcia długowłosego?

Dla kociąt i kotów długowłosych szczególnie poleca się żwirki drewniane, bentonitowe oraz gliniane. Przy czym do najlepszych można zaliczyć te drewniane, np. Cat’s Best Smart Pellets. Tego typu produkt bardzo dobrze pochłania wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Na dodatek dobrze się zbryla oraz nie przyczepia się do długiego futerka czworonoga, dzięki czemu zachowany jest porządek w mieszkaniu lub domu.

Jakiego żwirku powinny używać kocięta?

Dla kociąt najlepiej zdecydować się na żwirek wykonany w 100% z naturalnego surowca. Do najlepszych dla małych kotów można zaliczyć żwirki drewniane, bentonitowe, jak również kukurydziane. Te ostatnie szczególnie polecane są dla mruczków, które podjadają żwirek z kuwety.

Od 14 lat związana z tematyką felinologiczną. Pasjonatka i miłośniczka kotów. Na co dzień zajmuje się analizą produktów, m.in. tych skierowanych dla kotów, pod kątem ich użyteczności oraz innowacyjności. Na serwisie Kotomania.pl dostarcza pomocnych treści dla czytelnika, tworzy rankingi produktów, jak również przekazuje swoją wiedzę z zakresu felinologii. Poza tym jest pasjonatką wędrówek górskich, fotografii oraz kynologii. Od 18 roku życia trenuje bieganie długodystansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *