Jaki żwirek dla kota? Ranking na lipiec 2024

Rozglądasz się za najlepszym żwirkiem dla kota, jednak nie wiesz, jaki wybrać, aby doskonale pochłaniał nieprzyjemny zapach, świetnie chłoną wilgoć, a przy tym miał atrakcyjną cenę? Zastanawiasz się, który wybrać – drewniany, bentonitowy czy silikonowy? Marki Cat’s Best, Tigerino a może Super Benek? W poniższym wpisie razem z ekspertem porównujemy polecane produkty! Sprawdź nasz ranking najlepszych żwirków dla kotów na lipiec 2024 roku! Na dodatek prezentujemy poradnik, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru! Przeczytaj jaki żwirek dla kota wybrać i kupić!

Najlepsze żwirki dla kota w rankingu na lipiec 2024 roku

MiejsceProduktNazwaOcena ekspertaLink
1 miejsceŻwirek dla kota CAT’S BEST Smart Pellets9,9/10
2 miejsceŻwirek dla kota GOLDEN GREY Master9,9/10
3 miejsceŻwirek dla kota CALITTI Crystals9,8/10
4 miejsceŻwirek dla kota SUPER BENEK Standard lawendowy9,6/10
5 miejsceŻwirek dla kota CAT’S BEST Original9,5/10
6 miejsceŻwirek dla kota CALITTI Strong Unscented9,4/10
7 miejsceŻwirek dla kota SUPER BENEK Corncat9,3/10
8 miejsceŻwirek dla kota GOLDEN GREY White9,3/10
Na stronie znajdują się linki afiliacyjne, dzięki którym serwis może zarabiać. Jaki jest tego efekt? Dzięki temu możemy regularnie publikować nowe poradniki o kotach, prezentować rankingi najlepszych produktów czy wykonywać testy wybranego asortymentu. Wszystko po to, aby dostarczać użytecznej i przydatnej treści dla każdego czytelnika!

Polecane żwirki dla kotów przez eksperta z Kotomania.pl – sprawdź!

Żwirek dla kota CAT’S BEST Smart Pellets

Następne miejsce w naszym rankingu żwirków dla kotów zajmuje Cat’s Best Smart Pellets. Jest to żwirek drewniany zbrylający, który doskonale sprawdzi się zwłaszcza dla kotów długowłosych. Jego dużą zaletą jest wysoka chłonność, jak również blokowanie nieprzyjemnego zapachu. Podkreślmy, że został wykonany w 100% z naturalnego tworzywa. Dodatkowo jest gładki, dzięki czemu nie podrażnia wrażliwych, kocich łapek. Na dodatek żwirek nie przykleja się do długiej sierści, dzięki czemu nie jest on roznoszony po całym domu lub mieszkaniu. Dodajmy, że Cat’s Best Smart Pellets jest biodegradowalny, tym samym możesz go wygodnie usunąć do kompostu! Warto też wspomnieć, że posiada bardzo wysoką chłonność. Poza tym est niezwykle wydajny – jego trwałość wynosi nawet do 7 tygodni! Nie ma on w składzie sztucznych substancji zapachowych, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na organizm kota. Na dodatek żwirek dzięki dużym granulkom się nie pyli.

Żwirek dla kota GOLDEN GREY Master

Kolejną propozycją w naszym rankingu 2024 jest żwirek bentonitowy Golden Grey Master, który to polecany jest przez wielu właścicieli kotów, jak i hodowców. Do składu został dodany silikon, który skutecznie wyłapuje wszelkie nieprzyjemne zapachy. Warto również dodać, że jest to żwirek zbrylający, dzięki czemu czyszczenie kuwety jest znacznie prostsze. Kolejną zaletą tego produktu jest zapach pudru dla dzieci. Poza tym żwirek nie kurzy się, co ma bardzo istotne znaczenie w trakcie nasypywania podłoża do kuwety. Dodajmy, że żwirek Golden Grey Master jest naturalnym produktem, który nie wywiera negatywnego wpływu na organizm kota. Doskonale sprawdzi się dla kotów krótkowłosych. Co więcej, samozbrylające grudki mają małą podatność do przyklejania się do łapek, dzięki czemu zachowany zostaje porządek wokół kuwety, jak również w całym domu. Żwirek wyróżnia się dużą wydajnością. Jego minusem jest nieco wysoka cena.

Żwirek dla kota CALITTI Crystals

Ranking najlepszych żwirków dla kotów na lipiec 2024 roku zawiera ponownie ten marki Calitti, jednak model Calitti Crystals. Jest to żwirek silikonowy, który bardzo dobrze pochłania nieprzyjemny zapach, który unosi się z nieczystości z kuwety. Kolejną zaletą tego produktu jest brak tendencji do pylenia. Produkt składa się z kryształków, które to pochłaniają wilgoć, jednak się nie zbrylają. Dodatkowo jest on bezpieczny dla kocich łapek. Dodajmy, że dzięki wysokiej absorpcji jest on higieniczny, tym samym bezpieczny dla czworonoga, jak również domowników. Na zakończenie warto wspomnieć, że kryształki mają wielkość od 2 do 8 mm, tym samym nie podrażniają wrażliwych łapek pupila. Jego minusem jest wydajność, co przekłada się na większy koszt.

Żwirek dla kota SUPER BENEK Standard lawendowy

Nasz ranking byłby niepełny bez polecanego żwirku dla kota Super Benek Standard o zapachu lawendowym. Dodajmy, że jest to w pełni naturalny produkt wykonany z wysokiej jakości bentonitu. Co więcej, posiada jednolite ziarna o średnicy od 2 do 5 mm, tym samym grudki nie mają tendencji do roznoszenia się poza kuwetą. Oprócz tego żwirek Super Benek bardzo dobrze pochłania zapach, szybko chłonie mocz, jak również bardzo ładnie pachnie. Poza tym ma właściwości zbrylające, dzięki czemu jego usuwanie jest proste – pojedyncze grudki nie rozlatują się w trakcie ich wyciągania z użyciem łopatki. Dodajmy, że jest to żwirek nisko pylący, który ma właściwości antybakteryjne. Tym samym jest to higieniczny produkt, który sprawdzi się dla każdego kota – a zwłaszcza tych krótkowłosych. W przypadku kotów długowłosych może przyklejać się do sierści.

Żwirek dla kota CAT’S BEST Original

Ponownie w naszym rankingu pojawił się żwirek dla kota marki Cat’s Best, tym razem Cat’s Best Original. To produkt zbrylający, dzięki czemu jest niezwykle prosty w trakcie czyszczenia. Poza tym nie musisz wyrzucać całej zawartości kuwety, tylko połączone, zużyte grudki. Dodajmy, że jest to żwirek drewniany, tym samym wykonany został w 100% z naturalnego surowca! Nie jest on perfumowany, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na ciało zwierzaka. Dodajmy, że posiada certyfikat PEFC, która informuje, że żwirek powstał w zgodzie z naturą. Wyróżnia go wysoka wydajność, dzięki czemu może pozostać w kuwecie nawet do 7 tygodni. Oprócz tego żwirek dla kota Cat’s Best Original bardzo dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy oraz ciecz. Co więcej, jest to produkt biodegradowalny, tym samym możesz go wyrzucić do kompostu. Wyróżnia się niedużą wagą, a przy tym prawie w ogóle się nie pyli. Doskonale sprawdzi się dla kotów krótkowłosych.

Żwirek dla kota CALITTI Strong Unscented

Jeśli szukasz żwirku bentonitowego, który jest bezpieczny dla kota i ma wiele pozytywnych opinii, to zobacz kolejną propozycję w naszym porównaniu! Żwirek Calitti Strong Unscented posiada bezzapachową formułę oraz właściwości zbrylające. Tym samym jest prosty w trakcie czyszczenia kuwety. Dodajmy, że został skomponowany z naturalnego surowca – bentonitu. Dzięki temu prezentowany żwirek dla kota świetnie pochłania płyny, jak również niemiły zapach. Jego zaletą jest błyskawiczne zbrylanie się w mocne i twarde bryłki, które są proste do usunięcia. Przy tym jest delikatnych dla kocich łapek. Warto również wspomnieć, że nie przykleja się do podłoża kuwety, co jest niewątpliwą zaletą. 

Żwirek dla kota SUPER BENEK Corncat 

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć żwirku kukurydzianego Super Benek Corn Cat! Jest to produkt dedykowany szczególnie dla kotów, które mają tendencję do podjadania żwirków. Posiada naturalny skład, który jest bezpieczny dla organizmu pupila. Co więcej, żwirek Super Benek CornCat wyprodukowany został w 100% z naturalnych składników. Kolejną zaletą jest jego biodegradalność, jak również naturalny rozkład biologiczny. Poza tym produkt wyróżnia się dużym poziomem chłonności, dzięki czemu natychmiast pochłania mocz, po czym tworzy nieduże, płaskie bryłki. Co więcej, ma właściwości, które absorbują zapach. Kolejnym plusem tego produktu jest naturalną woń, który to jest akceptowalny przez większość kotów.

Żwirek dla kota GOLDEN GREY White

Następne miejsce w zestawieniu najlepszych żwirków dla kotów zajmuje Golden Grey White. Na początku podkreślmy, że jest to produkt w pełni wykonany z naturalnego surowca – bentonitu. Wyróżnia go dodatek niebieskich granulek, które precyzyjnie wyłapują nieprzyjemne zapachy. Żwirek bentonitowy jest nieszkodliwy dla kotów oraz małych kociąt. Wykazuje dużą chłonność nawet o 320% lepszą niż typowe żwirki dostępne na rynku. Na dodatek jest niezwykle wydajny – można go używać bez wymiany nawet przez 8 tygodni! Na dodatek w składzie tego żwirku znalazła się biała glinka, która m.in. nadaje delikatny zapach. Warto również wspomnieć, że jest to żwirek, który nie podrażnia kocich łapek. Na dodatek bardzo dobrze się zbryla, tym samym czyszczenie kuwety z nieczystości jest banalnie proste.

Jaki żwirek dla kota wybrać, żeby nie śmierdziało?

Dobry żwirek dla kota bardzo dobrze chłonie mocz, a przy tym blokuje ulatnianie się nieprzyjemnego zapachu z zawartości kuwety. Zastanawiasz się jaki żwirek dla kota będzie najlepszy? Poniżej w kilku prostych krokach wskazujemy, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru. Podpowiadamy, jaki rodzaj żwirku jest najlepszy – drewniany, kukurydziany czy bentonitowy? Objaśniamy jakie właściwości powinien mieć polecany produkt. Zobacz jaki żwirek dla kota kupić w 2024 roku! Sprawdźmy!

Żwirek silikonowy, drewniany czy bentonitowy – jaki jest najlepszy?

Wybierając żwirek do kuwety, spotkasz się z różnymi jego rodzajami. Do wyboru masz m.in. żwirek silikonowy dla kota, bentonitowy, drewniany, gliniany, silikatowy, jak również kukurydziany. Jednak jaki będzie najlepszy dla pupila? Zobacz poniżej, czym się różnią poszczególne żwirki dla kotów! Sprawdźmy, jaki wybrać!

Żwirek drewniany

Drewniany żwirek dla kota to najczęściej wybierany produkt. Wyróżnia się on bardzo okazyjną ceną, jak również doskonale chłonie wilgoć. Warto dodać, że większość żwirków drewnianych jest biodegradowalna. Ten rodzaj produktu wykonany jest w 100% z surowca naturalnego. Na dodatek przybiera najczęściej formę pelletu, który to w zależności od wybranego typu, ma właściwości zbrylające. Dodajmy, że tego rodzaju żwirek ekologiczny dla kota jest wykonywany najczęściej z drzew iglastych – posiadają one świetne właściwości absorbowania brzydkich zapachów, jak również są chłonne.

Wybrane rodzaje żwirku drewnianego można wyrzucać bezpośrednio do toalety. Na zakończenie warto wspomnieć, że żwirek drewniany dla kota, dzięki swojej gładkiej strukturze, jest bezpieczny dla kocich łapek. Ten typ doskonale sprawdzi się zwłaszcza dla kotów długowłosych.

Żwirek drewnianyOpis
Dla jakich kotów?krótkowłose, długowłose
Poziom chłonnościwysoki
Poziom pochłaniania zapachwysoki (w zależności od gatunku drewna)
Żwirek zbrylającytak
Czy można usuwać w toalecie?tak (wybrane modele)
Konieczność wymiany całego żwirkuco 2 tygodnie

Żwirek silikonowy

W trakcie wyboru żwirku spotkasz się również z tym silikonowym (silikatowym). Jego największą zaletą jest wysokie pochłanianie zapachu i dodatkowo się nie pyli. Żwirek składa się z specyficznych granulek o nierównym kształcie, które wykonane są z naturalnego surowca – silikatu. Co więcej, silikonowy żwirek skutecznie chłonie mocz. Ma on jednak swoje minusy. Po pierwsze roznosi się – wszystko przez tendencję do przyklejania się kryształków do kocich łapek, tym samym jest jego pełno wokół kuwety.

Na dodatek jest uporczywy w trakcie sprzątania. Poza tym kolejną wadą jest dosyć wysoka cena. Na dodatek nie powinno się go usuwać w toalecie, co może być uporczywe dla osób mieszkających wraz ze swoim kocim pupilem w mieszkaniu. Na dodatek niektóre koty nie lubią go przez hałas, jaki wydobywa się w trakcie zakopywania odchodów w żwirku.

Żwirek silikonowyOpis
Dla jakich kotów?krótkowłose
Poziom chłonnościwysoki
Poziom pochłaniania zapachwysoki
Żwirek zbrylającynie
Czy można usuwać w toalecie?nie
Konieczność wymiany całego żwirkuco 2 tygodnie

Żwirek bentonitowy

Żwirek dla kota bentonitowy wykonany jest z bentonitu. Jego największą zaletą jest stosunkowo niska cena. Na dodatek żwir bardzo dobrze absorbuje ciecz, jak również nieprzyjemny zapach. Poza tym można go spuszczać w toalecie. W ofertach sklepów spotkasz się z bentonitowym żwirem do kuwety dla kota w formie zbrylającej, jak i niezbrylającej. Warto również wspomnieć, że ten rodzaj jest akceptowalny przez większość kotów, jednak nie należy go stosować w przypadku czworonogów, które mają tendencję do zjadania żwirku.

Na zakończenie dodajmy, że ma on również swoje minusy. Po korzystaniu z kuwety przez kota, mokry żwirek bentonitowy osiada na łapkach pupila i pozostawia charakterystyczne ślady na podłodze – podobne do cementu.

Żwirek bentonitowyOpis
Dla jakich kotów?krótkowłose, długowłose
Poziom chłonnościwysoki
Poziom pochłaniania zapachśredni
Żwirek zbrylającytak
Czy można usuwać w toalecie?tak
Konieczność wymiany całego żwirkuco 2 tygodnie

Żwirek kukurydziany

Jest zaliczany do ekologicznych żwirków dla kotów. Na dodatek jest biodegradowalny. W związku z tym doskonale sprawdzi się dla osób, którym zależy na środowisku. Przez obecność molekuł białka ma zdolności do pochłaniania zapachu. Doskonale sprawdzi się dla kotów, które mają tendencję do podjadania żwirku. Co więcej, jest to żwirek bezzapachowy. Ma on również swoje wady. Po pierwsze pozostawia charakterystyczne, żółte plamy. Na dodatek może pogłębiać nawyk podjadania żwirku. Oprócz tego nie należy go spłukiwać w toalecie.

Żwirek kukurydzianyOpis
Dla jakich kotów?krótkowłose
Poziom chłonnościśredni
Poziom pochłaniania zapachśredni
Żwirek zbrylającytak
Czy można usuwać w toalecie?nie
Konieczność wymianyco 3 tygodnie

Żwirek gliniany

Żwirek gliniany wykonany jest z gliny, tym samym jest w 100% wykonany z naturalnego materiału. Na dodatek natychmiast się zbryla, dzięki czemu czyszczenie kuwety z moczu i odchodów jest znacznie prostsze. Warto dodać, że wyróżnia się on wysoką chłonnością. Na dodatek zatrzymuje zapach oraz bakterie w kociej toalecie. W ofercie sklepów zoologicznych występują żwirki gliniane o różnych zapachach. Jego minusem jest zdolność do pylenia. Poza tym jest wydajny, jak również granulki żwirku nie wynoszą się poza kuwetę. Jego wadą jest podatność do rozpadania się zbrylonych grudek, co utrudnia czyszczenie.

Żwirek glinianyOpis
Dla jakich kotów?krótkowłose, długowłose
Poziom chłonnościwysoki
Poziom pochłaniania zapachwysoki
Żwirek zbrylającytak
Czy można usuwać w toalecie?nie
Konieczność wymianyco 4 tygodnie

Jakie właściwości powinien mieć dobry żwirek?

Szukając żwirku dla Twojego kota, koniecznie zwróć uwagę na jego właściwości. Dobry żwirek do kuwety powinien:

  • być bezpieczny dla kota,
  • zbrylać się,
  • być wydajny,
  • skutecznie pochłaniać brzydkie zapachy,
  • mieć właściwości, które umożliwiają spłukanie w toalecie.

Na dodatek najlepszy żwirek nie powinien przyklejać się do podłoża kuwety, dzięki czemu regularne czyszczenie będzie znacznie prostsze.

Żwirek dla kota zbrylający czy klasyczny – jaki kupić?

W trakcie wyboru najlepszego żwirku dla kota spotkasz się z produktami:

  • zbrylającymi,
  • niezbrylającymi.

Żwirek zbrylający wiąże pojedyncze granulki ze sobą w trakcie załatwiania potrzeb przez kota w kuwecie (w trakcie wydalania moczu). Po czym powstają większe bryłki lub duża, jedna bryła, która jest znacznie prostsza w usuwaniu. Z kolei ten niezbrylający nie ma właściwości wiązania się poszczególnych granulek ze sobą. Jaki żwirek wybrać dla kota – zbrylający czy niezbrylający? Bez wątpienia najlepszy jest chłonny żwirek zbrylający, który ułatwia wynoszenie żwirku poza kuwetę w trakcie jej czyszczenia.

Zwróć uwagę na wielkość granulek!

Podczas zakupu dobrego żwirku dla kota zwróć uwagę na wielkość granulek. W ofercie sklepów znajdziesz modele o bardzo małej gramaturze, która zbliżona jest do piasku, jak również dużo większej, która to przyjmuje postać pelletu. Pamiętaj, że im mniejsza wielkość granulek, tym żwirek bardziej się pyli. W związku z tym warto wybrać najlepszy żwirek o dużych granulkach, który jednocześnie dobrze chłonie wilgoć, pochłania zapach, a przy tym ma właściwości zbrylające.

Dobry żwirek do kociej kuwety – ile trzeba zapłacić?

Cena za żwirek dla kota wynosi od 1,50 do 10 zł za 1 litr. Przy czym za wysokiej jakości produkt należy przeznaczyć nie mniej niż 3,50 zł/l. Warto wspomnieć, że kwota zależna jest od marki, pojemności, właściwości, jak również od rodzaju żwirku. Najtańsze są te bentonitowe, z kolei najdroższe żwirki to drewniane lub gliniane.

Cat’s Best, Super Benek czy Tigerino – z jakiej firmy kupić koci żwirek?

Jedną z polecanych marek, która oferuje wysokiej jakości żwirek dla kota, jest Cat’s Best, a zwłaszcza żwirek Cat’s Best Smart Pellets. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej polecanych żwirków wśród właścicieli kotów. Wykonany jest on w 100% naturalnego surowca (drewna). Ma właściwości zbrylające i na dodatek skutecznie pochłania zapach. Co więcej, doskonale sprawdzi się dla kotów długowłosych, jak i krótkowłosych.

Innym polecanym producentem jest żwirek Super Benek. Warto podkreślić, że produkty z tej marki mają bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Do innych sprawdzonych i polecanych żwirków można zaliczyć te firmy Tigerino, Calitti, Certech, jak również Golden Grey.

Podsumowanie

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Żwirek silikonowy czy drewniany – jaki jest lepszy?

Nieco lepsze okazują się żwirki drewniane o grubej gramaturze. Po pierwsze skutecznie wiążą mocz oraz nieprzyjemny zapach w kuwecie. Na dodatek większość żwirków tego typu ma właściwości zbrylające, dzięki czemu czyszczenie kuwety jest znacznie łatwiejsze. Z kolei żwirki silikonowe dobrze chłoną wilgoć, jednak nie mają właściwości zbrylających. Na dodatek przyklejają się do łapek kota, dzięki czemu kot roznosi granulki po pomieszczeniach.

Czy drewniany żwirek jest dobry?

Tak, zwłaszcza żwirek zbrylający, który bardzo dobrze pochłania wilgoć oraz zapachy. Do jednych z polecanych żwirków wykonanych z materiału drewnianego można zaliczyć Cat’s Best Smart Pellets, który to doskonale sprawdza się zwłaszcza dla kotów długowłosych, jak również tych krótkowłosych. Warto dodać, że żwirki drewniane mogą się od siebie różnić poziomem zdolności pochłaniania wilgoci oraz zapachu. Dlatego przed zakupem należy bacznie przeczytać recenzję oraz opinie innych użytkowników.

Jaki żwirek dla kota najlepiej pochłania zapachy?

Dobrym żwirkiem, który efektywnie pochłania zapachy, jest ten wykonany z wysokiej jakości drewna – jednak nie każdy żwirek drewniany ma tę właściwość. Najlepiej zdecydować się na taki, który produkowany jest z drzewa iglastego. Kolejnym żwirkiem, który skutecznie pochłania zapach, jest żwirek silikonowy, jak również gliniany.

Od 14 lat związana z tematyką felinologiczną. Pasjonatka i miłośniczka kotów. Na co dzień zajmuje się analizą produktów, m.in. tych skierowanych dla kotów, pod kątem ich użyteczności oraz innowacyjności. Na serwisie Kotomania.pl dostarcza pomocnych treści dla czytelnika, tworzy rankingi produktów, jak również przekazuje swoją wiedzę z zakresu felinologii. Poza tym jest pasjonatką wędrówek górskich, fotografii oraz kynologii. Od 18 roku życia trenuje bieganie długodystansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *