Ilość posiłków, które spożywa kot w ciągu dnia, zależna jest od kilku czynników m.in. od wieku, rodzaju pożywienia, aktywności mruczka, jego stanu fizjologicznego, jak również od potrzeb kota. Poszukujesz informacji jak często karmić kota, tak aby zaspokoić jego zapotrzebowanie żywieniowe? Zastanawiasz się, w jaki sposób żywić pupila, tak aby wpłynęło to na jego zdrowie? Zobacz poniższy wpis, w którym wskazujemy ile razy dziennie karmić kota! Objaśniamy jak dopasować częstotliwość karmienia dla rosnącego kocięcia, dorosłego kota, a jak dla kociego seniora. Poza tym wyjaśniamy jak często podawać kotu suchą a jak często mokrą karmę. Sprawdźmy!
Spis treści
Ile razy dziennie karmić kota w zależności od wieku?
Częstotliwość karmienia kota zależna jest m.in. od wieku zwierzaka. Przyjmuje się, że kot domowy powinien jeść często w małych porcjach, przynajmniej 5 razy w ciągu dnia. Dzienny posiłek należy podzielić na kilka mniejszych. Takie zalecenia stosuje się dla zdrowych, dorosłych kotów. Warto jednak podkreślić, że ilość posiłków dziennych zależna jest m.in. od wieku, co wskazujemy poniżej.
Jak często karmić dorosłego kota?
Zdrowy dorosły kot powinien spożywać pokarm minimum 5 razy dziennie. Jednak podkreślmy, że im więcej posiłków, tym lepiej. W związku z tym dla zachowania zdrowia kota najlepiej podawać pokarm nawet kilkanaście razy dziennie lub umożliwić pupilowi stały dostęp do karmy suchej – jeśli taką spożywa. Każda z porcji powinna stanowić niedużą dawkę pożywienia w postaci dobrej karmy dla kotów lub surowego posiłku BARF uzupełnionego o suplementy. Warto wspomnieć, że ilość oraz wielkość dziennej porcji dorosłego kota zależna jest m.in. od płci, zapotrzebowania energetycznego kota, pory roku, jak również od stanu fizjologicznego.
Ile razy dziennie powinien jeść rosnący kociak?
Nieco inaczej jest w przypadku kociąt w porównaniu do kotów dorosłych. Mianowicie, małe kotki, które jeszcze nie ukończyły 3 tygodni, powinny spożywać mleko matki. Takie osobniki najczęściej same dawkują sobie pożywienie. Z kolei osierocone kocięta należy karmić preparatem mlekozastępczym od 7 do nawet 20 razy dziennie.
Z kolei kocięta, które spożywają już pokarm stały i ukończyły 2 miesiące, zaleca się karmić nawet kilkanaście razy w ciągu dnia – powyżej 10 razy. Dlaczego? Rosnące koty mają duże dzienne zapotrzebowane na pokarm, ze względu na rozwijający się organizm. Stopniowe dawkowanie suchej lub mokrej karmy dla kociąt zapewni regularne dostarczanie wszystkich potrzebnych substancji odżywczych do prawidłowego rozwoju rosnącego malucha.
Jak często żywić kota seniora?
W przypadku kocich seniorów spada dzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz metabolizm, a przy tym rośnie apetyt. Dlatego pokarm dla kota seniora powinien być serwowany częściej w mniejszych dawkach – przynajmniej 6 razy w ciągu dnia. Dzięki temu zaspokoisz apetyt zwierzaka i dostarczysz odpowiednią ilość kalorii dziennych. Warto dodać, że mruczki w podeszłym wieku mają tendencję do tycia, co przekłada się na wzrost masy ciała i pojawienie się problemów z otyłością. Tym samym jako właściciel kota powinieneś kontrolować ilość spożywanego posiłku przez zwierzaka. Należy dopasować w taki sposób dawkę pożywienia, aby kot zachował prawidłową masę ciała.
Częstotliwość karmienia kota a rodzaj pożywienia
Ilość posiłków w ciągu dnia zależna jest również od rodzaju pożywienia, które Twój kot spożywa. Zobacz poniżej ile razy w ciągu dnia podawać kotu karmę mokrą, a jak często karmę suchą. Na dodatek wskazujemy jak dopasować częstotliwość karmienia, serwując kotu posiłek surowy (BARF).
Jak często karmić kota suchą karmą?
Karmienie kota suchą karmą jest najwygodniejszą formą dla każdego właściciela pupila. Dlaczego? Sucha karma dla kotów ma długi termin do spożycia, a przy tym nie ma aż tak intensywnego zapachu w porównaniu do mokrej karmy dla kotów. Dzięki temu zaleca się umożliwić pupilowi stały dostęp do suchej karmy, którą to kot będzie sam sobie dawkował. Bez wątpienia jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla właściciela, jak i samego kota, który nie musi domagać się o jedzenie. Wystarczy odmierzyć dzienną porcję karmy suchej, wsypać do miseczki i to wszystko!
Ile razy dziennie mokrej karmy powinien jeść kot?
Karma mokra dla kotów jest jednym z najzdrowszych pokarmów w gotowej formie, która dostępna jest w sprzedaży. Ze względu na krótki termin do spożycia, jak i intensywny zapach, należy karmić kota mokrą karmą minimum 5 razy w równych odstępach czasu. W tym przypadku nie jest możliwe zastosowanie stałego dostępu do pożywienia – występuje duże ryzyko zepsucia się mokrej karmy, jeśli kot nie zje jej od razu po podaniu.
Ile razy dziennie karmić mruczka dietą RAW?
Pokarm oparty na surowej diecie kota powinien być podawany w postaci minimum 5 posiłków dziennie w małych porcjach. Posiłek BARF (inaczej nazywany RAW) to nic innego jak surowe mięso, które powinno być od razu zjedzone przez kota. W innym przypadku może dojść do zepsucia pożywienia. Warto dodać, że dieta BARF jest zaliczana do najzdrowszych pokarmów dla kotów – bardzo dobrze wpływa na organizm zwierzaka, nie obciąża nerek, a przy tym jako opiekun dokładnie wiesz, co podajesz zwierzakowi.
Ile razy dziennie karmić kota po sterylizacji?
Dzienne zapotrzebowanie energetyczne kota po zabiegu kastracji lub sterylizacji jest znacznie mniejsze niż w przypadku dorosłego kota domowego. Poza tym obniża się metabolizm, a przy tym zwiększa się apetyt i tendencja do tycia, co może prowadzić do nadwagi. Tym samym w przypadku takich mruczków najlepiej podawać suchą lub mokrą karmę dla kotów po sterylizacji, która to ma obniżoną wartość energetyczną. Dodatkowo należy kontrolować ilość oraz częstotliwość spożywania jedzenia przez kota. W związku z tym najlepiej własnoręcznie podzielić ilość karmy i podawać ją kilkanaście razy w ciągu doby – od 6 do 20 razy dziennie.
Kot wychodzący i niewychodzący – ile razy karmić w ciągu dnia?
Częstotliwość karmienia kota zależna jest również od jego trybu życia. Przyjmuje się, że koty wychodzące można karmić rzadziej niż koty niewychodzące. Dla tych pierwszych zaleca się karmienie minimum 4 razy dziennie. Warto wspomnieć, że koty wychodzące dodatkowo polują na myszy, ptaki oraz gryzonie. Tym samym dostarczają większą dawkę pożywienia. Z kolei niewychodzący kot potrzebuje stałego dostępu do pożywienia lub karmienia nie mniej niż 5 razy w ciągu dnia.
Podsumowanie
- Częstotliwość karmienia kota zależna jest od kilku czynników – od wieku, płci, trybu życia, stanu fizjologicznego, dziennego zapotrzebowania na kalorie, jak również od wielkości zwierzaka.
- Zaleca się karmić kota (dorosłego) przynajmniej 5 razy na dobę. W przypadku małych kociąt, które ukończyły 2 miesiące, częstotliwość karmienia wynosi od 7 do 20 razy na dobę.
- Przyjmuje się, że im częściej podajesz jedzenie dla kota w małych dawkach, tym lepiej.
- Najwygodniejszym rozwiązaniem jest umożliwienie stałego dostępu do karmy dla kota. Jednak ten sposób sprawdzi się tylko w przypadku karmienia suchą karmą.
- Mokrą karmę dla kotów oraz posiłek RAW należy podzielić na kilka mniejszych porcji, które własnoręcznie należy kotu podawać w ciągu całego dnia.
- Koty sterylizowane lub po zabiegu kastracji powinny spożywać wysokiej jakości pożywienie o obniżonej wartości energetycznej. Takie osobniki najlepiej karmić nie mniej niż 6 razy w ciągu dnia.
- Miej na uwadze, że dawkowanie karmy oraz częstotliwość jej podawania powinna być dopasowana indywidualnie do każdego kota.
- U kocich seniorów obniża się metabolizm, a przy tym zwiększa apetyt, co może prowadzić do otyłości. Dlatego dla takich mruczków poleca się stosować karmy o niskiej kaloryczności, które podawane są w małych porcjach od kilku do kilkunastu razy na dobę.
- Miej na uwadze, że dorosłego kota należy karmić nieco inaczej niż rosnące kocięta oraz kocich seniorów.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Najlepszym sposobem dla opiekunów kotów jest zastosowanie stałego dostępu do karmy. Jednak ta technika sprawdzi się tylko w przypadku podawania suchej karmy dla kotów. Z kolei w przypadku podawania mokrej karmy dla kota, warto zastosować specjalną miskę automatyczną (podajnik), który wyposażony jest w timer. Dzięki temu możesz podzielić posiłki kota na równe porcje i ustawić czas karmienia.
Oczywiście pierwszy posiłek powinien być podany kotu rano, po czym każdy kolejny należy serwować co około 1-3 godziny. Warto dodać, że najważniejszą czynnością jest systematyczność oraz wyznaczenie stałych pór karmienia pupila.
Dorosły kot brytyjski, podobnie jak inne koty, powinien być karmiony przynajmniej 5 razy dziennie (absolutnym minimum jest 4 razy dziennie). Z kolei w przypadku kociąt, częstotliwość podawania posiłku jest znacznie większa – wynosi od 7 do 20 razy na dobę dla kociąt, które ukończyły 2 miesiące.